در صورتی که در مورد " آموزش کامل برنامه مسیریابی ویز Waze " سوال یا مشکلی دارید میتوانید با کارشناسان اُمیگو تماس گرفته و از طریق تلفن ثابت یا همراه مشکل خود را رفع نمایید
دریافت مشاوره

مسیریاب ویز یک نرم افزار رایگان و کاربردی برای استفاده در شهر های بزرگ و پر ترافیک می باشد.در سال های اخیر با توجه به رشد تکنولوژی و گوشی های هوشمند، اکثر رانندگان خصوصا در شهرهای بزرگ و پرترافیک سعی می کنند از نرم افزارهای مسیریابی مختلف مثل Google Map برای فرار از ترافیک های طولانی و خسته کننده استفاده کنند. نرم افزار مسیریاب waze گزینه ای بسیار قدرتمند و کامل برای این دسته از رانندگان است که می تواند بهترین مسیر را یافته و به صورت صوتی آن ها را برای رسیدن به مقصد راهنمایی کند.

نرم افزار مسیریاب ویز رایگان است و برای سیستم عامل های اندروید، ویندوز و IOS موجود می باشد.


  • نرم افزار مسیریاب Waze چیست؟

نرم افزار مسیریاب Waze یک اپلیکیشن بر مبنای جی پی اس است که برای جهت یابی جغرافیایی در گوشی های هوشمند طراحی شده است. گوگل در سال 2013 نرم افزار ویز را به قیمت 1,03 میلیارد دلار آمریکا از سازندگان اسرائیلی آن خریداری کرد. این نرم افزار در همان سال جایزه بهترین نرم افزار موبایل را در کنگره جهانی موبایل به دست آورد. این نرم افزار رایگان است و برای سیستم های عامل اندروید، Windows و IOS موجود است.
نرم افزار مسیریاب Waze در واقع یک برنامه اجتماعی است که با ایجاد گروه های محلی بین کاربران و رانندگان کیفیت رانندگی را افزایش می دهد.
نکته دیگری که در خصوص نرم افزار مسیریاب ویز جالب است بدانید این است که در این نرم افزار اطلاعات مسیر در هر لحظه آپدیت می شود و اگر در راه وضعیت ترافیک تغییر کند این نرم افزار بر اساس اطلاعات جدید مسیر را به شما نشان می دهد و در صورتی که راه را اشتباه رفته باشید نیازی به مسیریابی دوباره نیست و ویز به صورت اتوماتیک مسیر جدید را به شما نشان خواهد داد.

برای استفاده از امکانات و قابلیت های ویز به صورت کامل باید در این مسیر یاب اکانت بسازید.

 

  • ساخت اکانت ویز 

برای اینکه بتوانید از تمام امکانات و ویژگی های ویز استفاده کنید قبل از هر کاری باید اقدام به ساخت اکانت ویز برای خود نمایید. برای ساخت اکانت در ویز مراحل زیر را دنبال کنید :
1- ابتدا این نرم افزار را از طریق 
Google play یا App store دانلود و نصب کنید. سپس برنامه ویز را اجرا کنید.
2- بر روی آیکون ذره بین در پایین صفحه تپ کنید.
3- بر روی آیکون چرخ دنده ( تنظیمات ) در بالای صفحه تپ کنید.
4- بر روی گزینه Account & Login ( حساب کاربری و ورود ) تپ کنید .

5- گزینه Sign up with phone را انتخاب کنید .

6- گزینه Create account را انتخاب کنید . 

7- شماره خود را در کادر مربوطه وارد کنید . 

- یک کد تایید هویت برای شما ارسال خواهد شد. این کد را در کادر مربوطه وارد کنید.
به این ترتیب موفق به ساخت حساب کاربری ویز خواهید شد. 


  • فعال سازی ویز فارسی 

همانطور که گفتیم مسیر یاب ویز قدرتمند ترین و باهوش ترین مسیر یاب در دنیاست . یکی از قابلیت هایی که به آن اضافه شده است فعال سازی ویز فارسی است که کار را برای کاربران ایرانی آسان کرده است ، برای فعال کردن زبان فارسی waze مراحل زیر را انجام دهید :
- برنامه ویز را در گوشی خود اجرا کنید.
- روی آیکون سرچ پایین سمت چپ تپ کنید.
- روی آیکون چرخ دنده بالا سمت چپ تپ کنید و وارد تنظیمات شوید.
- گزینه general را انتخاب کنید.
- روی گزینه language تپ کنید.
- زبان پارسی را در بین زبان های موجود انتخاب کنید.
- زبان فارسی waze شما فعال شد.

دانلود سخنگوی فارسی waze

در برنامه ویز سخنگوی فارسی waze موجود نیست و باید آن را دانلود کرد یا صوت فارسی را برای ویز ضبط کرد . در این قسمت قصد داریم روش دانلود سخنگوی فارسی waze را برای شما دوستان عزیز شرح دهیم . برای دانلود صوت فارسی waze دو روش را برای شما دوستان عزیز ارائه می دهیم :

 روش اول دانلود صدای فارسی ویز از طریق ربات تلگرام

- وارد برنامه تلگرام خود شوید .
- روی آیکون سرچ تپ کنید .
- ربات wazeiran_bot را سرچ کنید و روی آن تپ کنید .
- Start را بزنید .
- در منو باز شده پایین صفحه روی سوالات کاربران تپ کنید .
- حالا گزینه راهنمای گویا را انتخاب کنید .
- منو  سخنگو فارسی waze برای شما باز می شود .
- یکی از راهنما های گویا را انتخاب کنید .

- یک پیام برای شما توسط ربات ارسال می شود که حاوی لینک دانلود صوت فارسی waze است.
- اگر گوشی اندروید دارید لینک مورد نظر را با برنامه waze باز کنید. اگر گوشی شما آیفون است بعد از تپ کردن لینک گزینه open in app را انتخاب کنید تا سخنگوی فارسی waze مورد نظر با برنامه ویز باز شود .
- بعد از باز شدن برنامه روی صدای مورد نظر تپ کنید تا دانلود صدای فارسی ویز انجام شود.
- سخنگوی فارسی waze برای شما فعال شد. 

روش دوم دانلود صوت فارسی waze از طریق لینک دانلود

- برای دانلود سخنگوی فارسی ویز هما روی لینک دانلود صدای "هما" تپ کنید.
- برای دانلود زبان فارسی waze سارا روی لینک دانلود صدای "سارا" تپ کنید.
- برای دانلود صدای فارسی waze ژاله روی لینک دانلود صدای "ژاله" تپ کنید.

نکته :

برای فعال شدن سخنگوی فارسی waze حتما باید زبان فارسی waze خود را با توجه به بخش اول مقاله فعال کرده باشید.

صوت waze فارسی 

در قسمت های قبل فعال سازی زبان فارسی waze و دانلود سخنگوی فارسی waze را برای شما دوستان عزیز توضیح دادیم در این بخش می خواهیم ضبط کردن صوت waze فارسی را برای شما دوستان عزیز شرح دهیم . برای ضبط صوت waze فارسی قبل از اقدام به ضبط صدا باید زبان فارسی waze را با توجه با قسمت اول مقاله فعال کنید سپس مراحل زیر را انجام دهید :
- وارد برنامه ویز شوید .
- روی آیکون ذره بین در پایین صفحه سمت چپ تپ کنید .
- روی آیکون چرخ دنده بالا سمت چپ تپ کنید .
- گزینه راهنمای صوتی را انتخاب کنید .
- روی گزینه ضبط صدای جدید تپ کنید .
- در پنجره باز شده متوجه شدم را انتخاب کنید .

- در صفحه باز شده عبارت هایی را مشاهده می کنید . روی عبارت ها به ترتیب از اول تپ کنید و آیکود ریکورد کردن یا ضبط کردن را بزنید .
- توجه داشته باشید که باید دقیقا عبارت ها را در زمان مشخص شده ضبط کنید .
- روی گزینه ذخیره تپ کنید .
- بعد از ضبط تمام صدا ها روی گزینه انجام شد بالا سمت چپ تپ کنید .
- برای صدای ضبط شده خود یک نام انتخاب کنید و روی گزینه افزودن تپ کنید .
- صوت waze فارسی شما ذخیره شد ، از این پس می توانید از صدای ضبط شده خود برای مسیر یابی در ویز استفاده کنید و آن را با دیگران به اشتراک بگذارید . 


  • نحوه مسیریابی با ویز

برای مسیریابی یک مقصد در ویز مراحل زیر را دنبال کنید :
1- بر روی آیکون ذره بین در پایین صفحه تپ کنید .
2- در کادر مشخص شده نام مقصد خود را وارد نمایید .


3- بر روی دکمه Go ( برو ) تپ کنید .
4- بر روی گزینه Routes ( یا مسیرها ) در پایین صفحه تپ کنید . تا بتوانید مسیرهای مختلفی را که ویز به شما معرفی می کند را ببینید . 

حال می توانید با توجه به زمانی که نرم افزار تخمین زده است بهترین مسیر را انتخاب نمایید .

 

  • اضافه و حذف کردن مقصد به لیست علاقه مندی های ویز

برای اضافه کردن یک مقصد به مقصدهای مورد علاقه در ویز بعد از انتخاب دکمه سرچ در پایین صفحه و وارد کردن مسیر مورد نظر ، بر روی آیکون ستاره Favorites یا پرکاربرد تپ کنید سپس در پنجره ای که برای شما باز می شود نامی برای مقصد مورد نظر خود انتخاب کرده و بر روی دکمه Done ( انجام شد ) تپ کنید . به این ترتیب مقصد شما به مقاصد مورد علاقه تان اضافه شد.

حذف مقصد مورد علاقه از ویز

برای حذف یک مقصد از لیست علاقه مندی های ویز بر روی دکمه ذره بین در پایین صفحه تپ کنید . سپس گزینه Favorites یا مقصد های پرکاربرد را انتخاب کنید . بر روی علامت سه نقطه در کنار مقصدی که قصد حذف آن از لیست علاقه مندی هایتان را دارید تپ کنید و در پنجره ای که برای شما باز می شود گزینه Remove favorite یا حذف مقصد پرکاربرد را انتخاب کنید.


  • آموزش تنظیمات مسیریاب ویز

در این بخش می خواهیم تنظیمات ویز را برای شما دوستان عزیز شرح دهیم. برای ورود و آشنایی با تنظیمات مسیریاب ویز با ما همراه باشید :
- وارد برنامه ویز شوید.
- در صفحه اصلی پایین سمت چپ روی آیکون ذره بین تپ کنید.
- برای ورود به تنظیمات waze در صفحه باز شده بالا سمت چپ روی آیکون چرخ دنده تپ کنید.
- تنظیمات نرم افزار waze دارای سه بخش است که هر بخش گزینه های مختلفی دارد :

بخش اول تنظیمات سریع ویز ( Quick settings )

• Display : این بخش مربوط به تنظیمات صفحه است که شما می توانید حالت صفحه خود را روی خودکار ، سه بعدی و یا دو بعدی قرار دهید .
• Sound : با استفاده از این گزینه می توانید حالت متصل بودن صدا که فقط هشدار ها برای شما پخش می شود ( Alerts only ) ، قطع صدا ( Sound Off ) و وصل صدای ویز ( Sound On ) را انتخاب کنید .
• Voice directions : این بخش مربوط به سخنگوی فارسی waze است که در مقاله قبل به طور مفصل در این خصوص صحبت کردیم .
• Search by voice : این گزینه مربوط به جستجوی صوتی است که به طور پیش فرض ما آن را روی فارسی قرار می دهیم .

بخش دوم تنظیمات پیشرفته ویز (Advanced settings) 

• General : این گزینه مربوط به تنظیمات عمومی است که شامل زبان ( language ) ، یکای مسافت در نقشه ( Unit ) ، نمایش رویداد ها تا شعاع 5 ، 25 ، 50 و ... کیلومتری ( Events radius ) ، جلوگیری از قفل خودکار ( Prevent auto-lock ) که با فعال کردن آن می توانید از قفل شدن خودکار ویز جلوگیری کنید و با فعال کردن گزینه همیشه ویز را روی سایر برنامه ها قرار دهید ( Keep waze on top ) برنامه ویز شما همیشه اولین برنامه قرار می گیرد . یاد آور کودک ( Child reminder ) این گزینه شامل تنظیمات برای یاد آوری به همراه داشتن کودک است . 


• Display and map : این گزینه مربوط به تنظیمات نقشه و نمایش است که دارای گزینه ها و آپشن های مختلفی است .
• Sound and voice : این گزینه شامل تنظیمات صدا در ویز است که شامل تنظیم حجم صدا ( App volume ) ، راهنمای صوتی ( Voice directions ) و جستجوی صوتی ( Search by voice ) ، پخش صدا از بلند گوی صوتی ( Play sound to phone speaker ) ، لرزش ( Vibrate ) ، هنگام تماس تلفنی صدای برنامه ویز قطع شود ( Mute Waze during calls ) است .
• Navigation : این گزینه مربوط به تنظیمات مسیریابی ویز یا ناوبری است که با استفاده از گزینه های آن می توانید مسیریابی خود را تنظیم کنید . با فعال کردن گزینه Avoid freeways برنامه ویز مسیر هایی که در آزاد راه است را برای شما ممنوع کرده و مسیر های آزاد راه را به شما پیشنهاد نمی کند ، با فعال کردن گزینه Avoid ferries برنامه ویز مسیر های آبی مانند رودخانه ها را به شما پیشنهاد نمی کند ، با فعال سازی گزینه reduce difficult intersections مسیریاب ویز مسیریابی خود را از تقاطع های سخت و شلوغ دور می کند . در بخش More options گزینه های دیگری وجود دارد ، گزینه Vehicle type که با انتخاب آن می توانید نوع ماشین خود را مشخص کنید که تاکسی است یا شخصی و موتور سیکلت ، گزینه Route type که این گزینه مهم ترین گزینه در تنظیمات مسیریابی ویز است که با تپ کردن روی آن دو گزینه به شما پیشنهاد می شود یکی سریع ترین مسیر (Fastest) و دیگری کوتاه ترین مسیر ( Shortest ) است که با انتخاب سریع ترین مسیر شما مسیریابی ویز را روی مسیر های بدون ترافیک و سریع ، و با انتخاب کوتاه ترین مسیر روی مسیر هایی با مسافت کم تنظیم می کنید . در آخر گزینه جاده های خاکی ( Unpaved roads ) است که می توانید آن را روی مجاز (Allow) ، غیر مجاز (Don’t allow) و پرهیز از موارد طولانی (Avoid long ones) تنظیم کنید. 


• Speedometer : این گزینه مربوط به نمایشگر سرعت است که با فعال سازی آن می توانید نمایشگر سرعت را در صفحه مسیریابی خود فعال کنید.
• Account and login : این گزینه مربوط به ایجاد حساب کاربری در برنامه ویز است.
• Planned drives : این گزینه مربوط به برنامه ریزی سفر هاست که با استفاده از گزینه های آن می توانید برنامه ویز خود را به تقویم متصل کنید (Connect calendar) ، نوع اعلان ویز برای حرکت را مشخص کنید (Notification type) ، و آدرس هایی که قبلا به آن ها رفته اید را پاک کنید.


• Notifications : این گزینه مربوط به نوتیفیکیشن و یا همان اعلان ها و اطلاعیه ها است که می توانید در آن به صورت دقیق نوتیفیکیشن های ویز را تنظیم کنید .
• Social Networks : این گزینه مربوط به تنظیمات شبکه اجتماعی است که در آن می توانید مشخص کنید که پیام های تبلیغاتی یا pop-up را دریافت کنید یا نه و ...

بخش سوم راهنمای ویز (Help) 

این بخش مربوط به اتصال به سرور ویز و راهنمایی هایی است که خود برنامه ویز برای کاربران قرار داده است.


  منبع مطلب : Heyvatech.com

در صورتی که در مورد " آموزش کامل برنامه مسیریابی ویز Waze " سوال یا مشکلی دارید میتوانید با کارشناسان اُمیگو تماس گرفته و از طریق تلفن ثابت یا همراه مشکل خود را رفع نمایید
دریافت مشاوره