ممکن است در هنگام ذخیره کردن ، انتقال فایل به فلش مموری یا فرمت کردن با خطا write protected روبرو شوید.

write protected

این خطا به گونه ای است که حتی به شما اجازه فرمت کردن فلش مموری را نخواهد داد و هیچ سوئیچی برای فعال یا غیرفعال کردن آن نیز وجود ندارد.
در این مقاله میخواهیم تا نحوه فرمت کردن حافظه فلش مموری و اینکه بتوانیم بر روی فلش فایلی را ذخیره کنیم را بررسی کنیم.

حل خطا Write Protected

قبل از اینکه به سراغ ادامه مقاله بریم باید اطمینان حاصل کنید که درایور شما واقعا مشکل write protected را دارد ، موارد زیر را برای اطمینان بیشتر بررسی کنید :

  • بررسی کنید که پورت USB رایانه معیوب یا خراب نشده باشد.
  • بررسی کنید که فلش شما خراب است یا خیر؟ به گونه ای که فلش مموری یا کارت حافظه معیوب یا شکسته شده باشد.

اگر مشکل از موارد بالا نبود ادامه مقاله را مطالعه کنید.

چگونگی حل مشکل Write Protection توسط Diskpart

قبل از هرکاری فلش مموری یا کارت حافظه خود را درون رایانه قرار دهید.
ویندوز دارای یک ابزار مدیریت دیسک به نام Diskpart است. برای باز کردن این ابزار دکمه های Win+R را هزمان فشار داده و در Run عبارت cmd را تایپ و اینتر را بفشارید.
اگر از شما دسترسی خواسته شد بر روی Yes کلیک کنید.
دستور زیر را تایپ کرده و اینتر را بفشارید.

diskpart

یک خط فرمان جدید با دستور DISKPART باز خواهد شد.

دستور زیر را نوشته و اینتر بزنید تا بتوان دیسک های متصل به رایانه را مشاهده کرد.

list disk

لیستی از دستگاه های متصل به رایانه را مشاهده خواهید کرد ، اما درایور USB شما کجاست؟

list disk

Disk 0 درایور هارد دیسک شما است ، که بر روی آن ویندوز نصب شده است. توجه داشته باشید که اندازه هر دیسک در ستون Size نشان داده شده است.

در این تصویر مشاهده میکنید که Disk 0 با حجمی معادل 119 گیگابایت است و Disk 1 حجمی معادل 931 گیگابایت دارد که همان دو پارتیشن موجود بر روی رایانه شما میباشد و Disk 2 که حجمی معادل 16 گیگابایت دارد همان فلش است.

بنابر این متوجه شدیم که Disk 2 همان درایور فلش مموری است ، این میتواند در رایانه شما متفاوت باشد.

قبل از ادامه ، مطمئن شوید که رایانه شما کاملا صحیح درایور USB فلش مموری شما را شناسایی کرده است. هم اکنون زمان انتخاب دیسک است ، دستور Select را برای انتخاب دیسک مانند زیر بنویسید.

select disk 2

پیغامی به شما نمیاش داده میشود که به معنای انتخاب شدن Disk 2 برای انجام عملیات است. در ادامه دستور زیر را تایپ کرده و اینتر را بفشارید.

attributes disk

با این دستور اطلاعات مختلفی به شما نمایش داده خواهد شد ، خط اول به شما نشان میدهد که وضعیت فعلی دیسک فقط خواندنی است یا خیر؟ ، اگر قادر به نوشتن بر روی دیسک نباشید وضعیت Current Read Only بر روی Yes خواهد بود.

هم اکنون شما میتوانید با دستور Clean دیسک خود را پاک کنید برا همین دستور زیر را بنویسید :

attributes disk clear readonly

اگر عملیات با موفقیت انجام شد پیغام Disk attributes cleared successfully را مشاهده خواهید کرد.

Disk attributes cleared successfully

شما میتوانید قالب بندی دیسک خود را با استفاده از دستور زیر انجام دهید :

select disk 2
clean

پس از آن میتوانید یک پارتیشن جدید ایجاد و قالب بندی کنید.

create partition primary
format fs=ntfs

صبر کنید تا مراحل کامل شود.

حالا باید یک درایرو فلش usb که صحیح کار میکند را داشته باشید ، با کپی کردن یک فایل کم حجم سعی کنید که عملیات نوشتن بر روی فلش را انجام دهید.


چگونگی فرمت فلش و حل مشکل Write Protection توسط برنامه های کاربردی

در ادامه مقاله میخواهیم دو برنامه را برای فرمت کردن و حل مشکل Write Protection معرفی کنیم ، علاوه بر این ممکن است شما علاقه ای به استفاده از خط فرمان نداشته باشید پس به راحتی توسط این برنامه ها میتوانید فلش USB خود را فرمت کنید و مشکل Write Protection را حل کنید.

1) SD Formatter

SD Formatter

اولین برنامه ای که معرفی خواهیم کرد SD Formatter است ، همانطور که از نام این برنامه مشخص است برای کارت های حافظه SD ایجاد شده است ولی میتوان از آن برای فلش مموری و یا به طور کلی هر حافظه ای که با کابل USB به رایانه متصل شده است استفاده کرد.

تنها کاری که باید انجام دهید این است که آن را به رایانه متصل کرده و پس از مشخص کردن درایور و نوع فرمت بر روی دکمه Format کلیک کنید.

SD Formatter دانلود

2) Kingston Format Utility

این برنامه برای افرادی که از ویندوزهای Xp ، ویستا و 7 استفاه میکنند مناسب است ، این برنامه برای فلش های Kingstone ایجاد شده ولی از آن میتوان برای تمامی مدل های فلش نیز استفاده کرد.

توجه داشته باشید مراحل نصب این برنامه کمی متفاوت است ، پس از دانلود فایل exe را اجرا کنید و بر روی دکمه Browse کلیک کنید سپس به یک محل مانند Desktop ربروید و بر روی Unzip کلیک کنید.

پس از آن به محل استخراج فایل ها رفته و بر روی Kingston Format Utility.exe دابل کلیک کنید تا برنامه اجرا شود.

در برنامه همه کاری که باید انجام دهید این است که درایور و نوع فرمت را از لیست کشویی انتخاب کنید و بر روی دکمه Format کلیک کنید.

Kingston Format Utility دانلود


آیا موفق به فرمت فلش مموری نشدید؟

اگر باز هم با انجام مراحل بالا موفق به فرمت کردن و حل مشکل Write Protection نشده اید میتوانید به صفحات و انجمن های پشتیبانی مراجعه کنید به صورتی که در گوگل مدل فلش خود را به همراه مشکل نوشته تا در صورتی که قبلا فردی مشکل شما را داشته و حل شده است از تجربیاتش استفاده کنید.
همچنین توجه کنید که فلش هایی که در بازار یافت میشوند اکثرا دارای گارانتی هستند ، فقط کافی است با در دست داشتن جعبه فلش مموری که حاوی برچسب گارانتی است به شعبه گارانتی رفته و یک فلش جدید تحویل بگیرید.

این پست توسط رضا معینی منتشر شده ، تو هم همین الان پیج خودتو از اینجا بساز و پست هاتو منتشر کن تا هزاران نفر بخوننش