قطعا شما هم زمانی قصد خرید کارت MicroSD برای گوشی ، دوربین یا برخی از وسایل دیگر را داشته اید اما نمیدانید که چه نوع کارت حافظه ای خریداری کنید و تفاوت بین کارت حافظه ها در چیست.
در این مقاله به میخواهیم در مورد کارتهای حافظه و نکات خرید آن بحث کنیم.


1) کارتهای  منطبق با دستگاه خود را خریداری کنید

همه کارتهای حافظه میکرو مناسب و هم اندازه اسلات ها هستند و به راحتی وارد اسلات میشوند ولی ممکن است از نظر فرمت با هم متفاوت باشند و کارت حافظه خوانده نشود.
سه فرمت اصلی کارت حافظه SDHC ، SD و SDXC است که فرمت چهارم SDUC در ماه ژوئن 2018 منتشر شده است.
فرمت کارتهای حافظه با هم سازگار نیستند به طور مثال شما نمتوانید کارتهای حافظه جدید را در سخت افزارهای قدیمی استفاده کنید.

تفاوت بین این فرمت ها  به شرح زیر هستند :

 • microSD : دارای ظرفیت 2 گیگابایتی هستند و در هر اسلاید میکرو اس دی کار میکند.
 • microSDHC : دارای ظرفیتی بیش از 2 گیگابایت تا حداکثر 32 گیگابایت است و قابلیت اتصال به سخت افزارهایی که از SDHC و SDXC پیشتیبانی میشود را دارد.
 • microSDXC : دارای ظرفیت بالاتر از 32 گیگابایت و 2 گیگاهرتز است (تا زمان نوشتن این مقاله بیشترین حجم این نوع کارت حافظه 1 گیگابایت است) و تنها در دستگاه های سازگار با SDXC کار میکند.
 • microSDUC : از کارتهایی تا 128 ترابایت پشتیبانی و تنها با دستگاه های سازگار با آن کار میکند.

علاوه بر بررسی فرمت کارت حافظه باید جزئیات دیگری را بررسی کنید :

ظرفیت :

اولا سخت افزارهایی که از اسلات های microSDXC پشتیبانی میکنند به طور خودکار از هر اندازه کارت حافظه پشتیبانی نمیکند ، برای مثال Galaxy S9 سامسونگ رسما از کارتهایی تا 400 گیگابایت پشتیبانی میکند ولی تضمینی برای کارت کردن کارت حافظه 512 گیگابایتی شما وجود ندارد.

اگر قصد دارید کارت microSD خود را در رایانه برای انتقال به کارگیری کنید برای مثال برای انتقال فایل باید از اینکه رایانه شما هم از سیستم فایل کارت حافظه پشتیبانی میکند اطمینان حاصل کنید.
کارتهای MicroSDXC به طور پیشفرض از سیستم exFat استفاده میکنند.

سرعت فوق العاده بالا :

فرمت های SDHC و SDXC میتوانند مدارهای سریعتری را پشتبانی کنند که داده ها با سرعت بیشتری انتقال داده شوند. سه نسخه از UHS عبارت اند از UHS-I با سرعت 104مگابایت بر ثانیه و UHS-II با سرعت 312 مگابایت بر ثانیه و UHS-III تا سرعت 624 مگابایت بر ثانیه
کارت حافظه UHS در اسلات های قدیمیتر کار میکند ولی باعث افت سرعت تا 25 مگابایت برثانیه خواهد شد.


2) سرعت مناسب را انتخاب کنید

شناسایی سرعت کارت حافظه پیچیده تر از مبحث فرمت های کارت حافظه است کمتر از شش راه برای نشان دادن سرعت کارت حافظه وجود دارد که اکثر انها در بین مردم شایع نیستند.

کلاس سرعت حداقل سرعت نوشتن یک کارت حافظه را در مگابایت در ثانیه نشان میدهد چهار کلاس سرعت به شرح زیر است :

 • کلاس 2 : حداقل 2 مگابایت بر ثانیه
 • کلاس 4 : حداقل 4 مگابایت بر ثانیه
 • کلاس 6 : حداقل 6 مگابایت بر ثانیه
 • کلاس 1 : حداقل 10 مگابایت بر ثانیه

با توجه به سرعت کلاس ها میتوانید انتخاب کنید که کدامم کارت حافظه با کدام کلاس سرعت برا شما مناسب است.
توجه کنید همیشه سرعت های گفته شده حداکثر سرعت را بیان نمیکنند اما از لحاظ فنی ممکن است گاهی کلاس 2 سریعتر از کلاس 6 باشد ولی با این حال باید کلاس 10 سرعتش از کلاس های دیگر بالاتر باشد.

سرعت کلاس UHS

سرعت کلاس UHS حداقل سرعت نوشتن برای کارتهای حافظه را نشان میدهد که سرعت UHS-I  ، II ، III را پشتیبانی میکند.
برخی از تولید کنندگان هر دو کلاس را بر روی کارت حافظه درج میکنند که عبارت اند از :

 • U1 : سرعت نوشتن حداقل 10 مگابایت بر ثانیه است.
 • U3 : سرعت نوشتن حداقل 30 مگابایت بر ثانیه است.


Application Performance Class

Application Performance Class

این گزینه حداقل سرعت نوشتن مگابایت بر ثانیه را همراه با حداقل سرعت خواندن و نوشتن تصادفی اندازه گیری شده در عملیات وردی/خروجی در ثانیه (IOPS) مشخص میکند این در حالی است که هنگام ذخیره و اجرای برنامه های اندرویدی در کارت حافظه سطح قابل قبول از عملکرد را تضمین میکند ، دو کلاس وجود دارد :

 • A1 : حداقل سرعت خواندن تصادفی 1500IOPS  و سرعت نوشتن تصادفی 500IOPS است.
 • A2 : حداقل سرعت خواندن تصادفی 4000IOPS و سرعت نوشتن تصادفی برابر است 200IOPS است.

توجه کنید که داشتن نشانه A بر روی کارت حافظه دلیل بر برتری کارت حافظه نیست این در حالی است که برخی از کارت های حافظه که فاقد علامت A هستند از عملکرد بهتر و بالاتری برخوردار هستند.

Video Speed Class

Video Speed Class حداقل سرعت نوشتن را تعیین میکند که برای فیلمبرداری ضروری است ، ویدیوهای با وضوح و کیفتی بالا به سرعت نوشتن بالاتری احتیاج دارند.
5 کلاس برای ویدیو وجود دارد :

 • V6: حداقل سرعت نوشتن 6MBps.
 • V10: حداقل سرعت نوشتن 10MBps.
 • V30: حداقل سرعت نوشتن 30MBps.
 • V60: حداقل سرعت نوشتن 60MBps.
 • V90: حداقل سرعت نوشتن 90MBps.

 Rated Speed

برخی از شرکت ها سرعت انتقال خود را به صورت مگابایت بر ثانیه مشخص میکنند تا شما بتوانید بالاترین سرعت را برای خود انتخاب کنید.


3) انتخاب کارت حافظه متناسب با عملکرد

هنگام خرید یک کارت حافظه اگر میخواهید از کارت حافظه برای ذخیره برنامه بر روی گوشی استفاده کنید آنرا متناسب با عملکرد خود انتخاب کنید یا مثلا برای اینکه بخواهید فیلم های 4K را بر روی کارت حافظه ذخیره کنید بایدمتناسب با آن یک کارت حافظه با سرعت بالا را انتخاب کنید.

انجمن کارت حافظه توصیه میکند سرعت کلاس 3 یا U3 برای تصویربرداری 4K مناسب است اما برای فیلم برداری کامل کلاس 10 یا 6 مناسبتر است ، اگر سرعت نوشتن کم باشد فیلمها آهسته و خراب خواهد شد.


4) خرید کارتهای حافظه جعلی

چندین سال پیش شرکت SanDisk که در زمینه کارتهای حافظه فعالیت میکند اعلام کرده که یک سوم از کارت های حافظه که با نام این شرکت در بازار هستند تقلبی هستند که نشان میدهد کارت های حافظه تقلبی چقدر زیاد هستند.
سعی کنید کارت های حافظه را از فروشگاه ها و نمایندگی های مجاز تهیه کنید.
بسیاری از کارتهای حافظه تقلبی از سرعت ، اندازه و... صحیح برخوردار نیستند.
برای تشخصی اصل بودن کارت حافظه میتوانید از برنامه H2testw برای ویندوز و F3 برای مَک استفاده کنید.


5. کارت حافظه گارانتی دار خریداری کنید

خرید از فرشگاه های معتبر همیشه بهتر از خرید کارت های حافظه بدون نام و ارازن قیمت است زیرا اولا کارت حافظه با کیفیت و مرغوب را به شما ارائه میکنند دوما کارت حافظه را گارانتی میکنند ، به دلیل اینکه کارتهای حافظه در ایران خمیزان خرابی بالایی دارند پیشنهاد میکنیم کارتهای حافظه ای را خریداری کنید که دارای گارانتی باشند.

بیشتر بخوانید :