یکی از سامانه های مهمی که روزانه تعداد زیادی بازدید دارد سامانه مشاهده اطلاعات بیمه شدگان و مشاهده سوابق بیمه تامین اجتماعی است. از وقتی که سامانه بیمه شدگان دچار تغییرات اساسی شده و مشمول بروزرسانی نرم افزاری شد (نیمه دوم سال 95) بسیاری از کارمندان و کارگرانی که قبلا به سادگی می توانستند سابقه بیمه ای خود را مشاهده کنند ، دچار مشکل شدند. از این رو تصمیم گرفتیم که راهنمای دقیق سیستم جدید سوابق بیمه تامین اجتماعی را تهیه و منتشر کنیم. 

نحوه مشاهده سوابق بیمه تامین اجتماعی

در سامانه قدیمی تامین اجتماعی، با داشتن کد بیمه و رمز عبور خود می توانستید به راحتی سوابق بیمه ای خود را مشاهده کنید اما به علت بالا بردن امنیت سامانه و افشا نشدن اطلاعات شخصی بیمه شدگان ، اکنون در سامانه جدید باید یکبار ثبت نام در سایت انجام شود و در آینده با داشتن کد ملی و رمز عبور خود اطلاعات بیمه ای تان را مشاهده کنید.

راهنمای ثبت نام در سایت بیمه تامین اجتماعی

برای ثبت نام در سایت تامین اجتماعی وارد سایت زیر شوید:

https://me.tamin.ir/service/secure/contact-info


در اولین قدم باید کد ملی و شماره تلفن همراه خود را وارد کنید. فراموش نکنید که سیستم به این موضوع حساس است که شماره تلفن همراه به نام شخص بیمه شده باشد. در غیر این صورت باید به شعبه بیمه خود مراجعه نمایید.
حال صفحه زیر برای شما نمایان می شود که باید اطلاعات شخصی خود را به درستی و با دقت وارد نمایید.

نکته 1: با توجه به حساس بودن سیستم به گذرواژه، در انتخاب گذرواژه پیشنهاد می شود از الگوی زیر استفاده کنید: Ali12345
نکته 2: سوالی را انتخاب کنید که پاسخش را به راحتی به یاد بیاورید. این موضوع زمانی به درد شما می خورد که گذرواژه خود را فراموش کرده باشید و نیاز باشد آن را بازیابی کنید.

پس از تایید اطلاعات فوق ، شما می توانید با استفاده از کد ملی خود و گذرواژه وارد سیستم تامین اجتماعی خود شوید.

در انتخاب گذرواژه خود باید حتما از یک حرف بزرگ لاتین استفاده کنید.


مشاهده سوابق بیمه تامین اجتماعی

برای مشاهده سوابق بیمه ای خود وارد سایت زیر شوید :

https://account.tamin.ir/auth/login

همانطور که مشاهده می کنید ، در این سایت با استفاده از نام کاربری که کد ملی شماست و رمز عبوری که خودتان انتخاب کرده اید ، می توانید وارد سیستم سوابق بیمه شوید.
پس از آنکه نام کاربری و رمز عبور خود را به درستی وارد کردید با صفحه ای مشابه تصویر زیر مواجه می شوید : 

در سمت راست این صفحه ، دو گزینه برای نمایش سوابق بیمه خود پیش رو دارید :


1- سوابق بعد از سال 86 :

اگر سوابق بعد از سال 86 را انتخاب کنید با صفحه ای مشابه تصویر زیر مواجه می شوید:

همانطور که می بینید مبلغ پرداختی شما و میزان کارکرد در ماه ، به تفکیک کارگاه ها مشخص شده است.

2- کلیه سوابق :

اگر کلیه سوابق را انتخاب کنید اطلاعات مشابه تصویر زیر را می بینید :

در این قسمت کلیه سوابق شما که به صورت الکترونیکی در آمده اند قابل مشاهده هستند حتی سوابق بیست سال گذشته ی شما نیز مشخص است.

هرجا که نیاز بود می توانید از گزینه " تهیه خروجی پی دی اف " ، یک خروجی PDF از سوابق خود تهیه و آن را پرینت کنید.

سوابق بیمه ای که رد نشده است را باید به سرعت پیگیری کنید.


نحوه جمع آوری سوابق بیمه تامین اجتماعی

حالا که توانستید سوابق خود را مشاهده کنید  ، می توانید به راحتی آنها را جمع بزنید. پیشنهاد می شود از گزینه مشاهده کلیه سوابق استفاده کنید و تعداد روزها را تک به تک با هم جمع کنید و در نهایت تعداد روزهای سوابق شما بیانگر سابقه شما خواهد شد.

با استفاده از گزارش تلفیقی میتوانید به طور یکجا میزان سابقه خود را مشاهده کنید


البته برای جمع آوری نهایی سوابق بیمه خود باید به شعبه بیمه ای که آخرین ماه پرداختی بیمه را به آن شعبه داشته اید مراجعه کرده و فرم درخواست سوابق بیمه را دریافت کنید تا بتوانید از سایر شعب نیز به صورت کتبی و قابل استناد ، سابقه بیمه خود را جمع آوری کنید.

 

اگر در میان سوابق ما ، چند ماه رد نشده بود چه کنیم ؟

اگر مطمئن هستید که در سازمانی مشغول بوده اید و آن چند ماه برای شما رد نشده است ، احتمالا مبلغ حق بیمه توسط شرکت یا سازمان مربوطه به سازمان بیمه تامین اجتماعی پرداخت نشده است و بیمه از آن شرکت طلبکار می باشد. در این گونه مواقع باید به این شکل عمل کنید: به سازمان یا شرکت مراجعه کرده و موضوع را با آنها در میان بگذارید. اگر مشکلی در مکاتبات آنها و بیمه وجود داشته باشد بیمه های رد نشده ی شما را اصلاح می کنند. اما اگر آن شرکت زیر بار این موضوع نرفت ، چاره ای ندارید که یا از آن شرکت شکایت کنید و یا خودتان حق بیمه پرداخت نشده را بپردازید تا بتوانید سوابق خود را تکمیل کنید. توجه کنید که در هنگام الکترونیکی شدن سوابق ، احتمال بروز اشتباهاتی از این دست وجود داشته است و شما ابتدا باید سعی کنید از شرکت مورد نظر استعلام بگیرید.در صورتی که در مورد " راهنمای کامل دریافت سابقه بیمه از طریق اینترنت " سوال یا مشکلی دارید میتوانید در تنها سامانه مشاوره آنلاین کشور مشکل خود را رفع نمایید
 همچنین با عضویت در سامانه مشاوره میتوانید از یک دوره آموزشی رایگان به صورت آنلاین برخوردار شوید
عضویت و دریافت مشاوره