در ویندوز فایل ها و پوشه های زیادی وجود دارد که واقعا به آنها نیازی نداریم. فایل ها و پوشه هایی که به صورت مخفی یا  قدیمی هستند و عملا هیچ تاثیر مثبتی بر روی رایانه ما ندارند و فقط حجم های زیادی از هارد را اشغال کرده و از طرفی دیگر باعث کند شدن سیستم میشوند همچنین وجود برخی از این فایل ها و پوشه ها باعث بروز مشکلاتی در ویندوز خواهند شد.
بیایید در این مقاله نگاهی به چگونگی حذف و پاکسازی این فایل ها و پوشه ها بیندازیم ، فقط به این نکته توجه داشته باشید که برخی از این پوشه ها و فایل ها در مکان های محافظت شده هستند بنابر این در هنگام حذف باید حتما مراقب باشید.

Disk Cleanup بهترین راه پاکسازی فایل و پوشه های ویندوز

ابزار Windows Disk Cleanup

قبل از اینکه به صورت دستی بخواهید چندین فایل به درد نخور در ویندوز را حذف کنید بهتر است بدانید که بهترین روش حذف به صورت دستی نیست زیرا به غیر از هدر رفتن زمان شما میتوانید این کار را با ایمنی بهتر و سریعتر توسط ابزار Disk Cleanup انجام دهید.
ابزار Disk Cleanup به شما کمک میکند فضای هارد دیسک خود را پاکسازی کنید برای همین در منو استارت عبارت Disk Cleanup را تایپ کرده و از نتایج بر روی آن کلیک کنید.
در ویندوز 10 مدتی را صبر کنید تا اسکن انجام شود تا در پنجره جدید بتوانید فایلهایی که میتوان آنها را پاک کرد را مشاده کنید. (در سایر ویندوز های قبل از 10 در ابتدا باید درایو مورد نظر برای اسکن را انتخاب کنید).

ابزار Windows Disk Cleanup

برای پاکسازی فایل ها در مقابل هر مورد حجم فایلها نوشته شده است تیک هر یک که میخواهید را زده و بر روی OK کلیک کنید.
اگر میخواهید تا فایل های سیستمی بیشتری را برای پاکسازی انتخاب کنید در نتایج جستجو منو استارت بر روی Disk Cleanup راست کلیک کرده و Run as Administrator را انتخاب کنید.
همچنین میتوانید در ویندوز 10 به مسیر Settings > System > Storage رفته و از Storage Cleanup استفاده کنید آنگاه بر روی Free up space now کلیک کنید.

 Storage Cleanup

چه چیزهایی را در Disk Cleanup حذف کنید

این مقاله راهنمای کاملی از Disk Cleanup نیست بنابر این ما همه موارد مورد حذف در Disk Cleanup را بررسی نخواهیم کرد.
Windows Update Cleanup : با انتخاب این گزینه میتوانید نسخه های قدیمی از فایل های بروزرسانی ویندوز را پاک کنید. این فایل ها در بسیاری از موارد بی خطر هستند ولی پیشنهاد میکنیم شما آنها را برای عیب یابی و مشکلات مربوط به بروزرسانی نگه دارید.
Windows upgrade log files : ویندوز این فایل ها را بروز نگه میدارد و از داده های این فایل ها برای حل مشکلات ویندوز استفاده میکند. اگر با خطاهای مربوط به بروزرسانی ویندوز روبرو نیستید میتوانید این مورد را برای حذف انتخاب کنید.
Language resource files : اگر قبلا یک زبان دیگری در صفحه کلید خود را دانلود و استفاده کرده اید میتوانید فایل های آن را حذف کنید.
Recycle Bin : همانطور که میتوانید از روشهای مختلفی سطل بازیافت ویندوز خود را خالی کنید ، یکی دیگر از روش های خالی کردن سطل بازیافت انتخاب این گزینه است.
Temporary files : همانطور که از نام این گزینه مشخص است شما میتوانید با انتخاب این گزینه فایل های موقت که در دراز مدت به کار نمی آیند را بدون نگرانی حذف کنید.


1) Hibernation File

فایل hiberfil.sys چیست؟

آدرس پوشه : C:\hiberfil.sys

Hibernation یا خواب زمستانی حالتی است که شما در صورت خاموش کردن ویندوز از طریق آن تمامی برنامه های در حال اجرا بر روی هارد دیسک ذخیره میشوند و پس از روشن کردن رایانه در دفعه بعدی تمامی برنامه ها و فایلهای شما به همان شکل نمایش داده خواهند شد.
البته استفاده از این روش فضای هارد دیسک را اشغال میکند بنابر این اگر از hibernation استفاده نمیکنید بهتر است آن را غیرفعال کنید. برای همین به راحتی و از طریق خط فرمان میتوانید این کار را انجام دهید اما توجه داشته باشید که شما نباید فایل hiberfil.sys را به صورت دستی حذف کنید زیرا ویندوز مجدد آن را بازیابی خواهد کرد.
در نوار جستجوی ویندوز عبارت cmd را تایپ کرده و از نتایج بر روی Command Prompt راست کلیک کنید و گزینه Run as Administrator را انتخاب کنید.
سپس دستور زیر را در آن تایپ کنید و اینتر را بفشارید.

powercfg.exe /hibernate off 

پس از فشردن اینتر ویندوز به طور خودکار فایل hiberfil.sys را حذف خواهد کرد.


2) Windows Temp Folder

پوشه Temp Folder

آدرس پوشه : C:\Windows\Temp

برخی از فایل ها و پوشه ها در زمانهای مختلفی توسط ویندوز یا برنامه ای به طور موقت ایجاد میشوند که پس از آن دیگر به آنها نیازی نیست ، با حذف نشدن این فایل های موقت حجم بسیاری زیادی از هارد دیسک شما به مرور زمان پُر خواهد شد بنابر این باید این فایل ها و پوشه های موقت را هر چند وقت یکبار حذف کنید.

برای حذف این فایل های موقت همانطور که در ابتدای مقاله گفتیم میتوانید از Disk Cleanup کمک بگیرید ، روش دیگر حذف دستی این فایل ها و پوشه ها است.

برای حذف دستی به مسیر C:\Windows\Temp بروید (در صورت ورود به پوشه Temp ممکن است از شما مجوز خواسته شود بنابر این بر روی Continue کلیک کنید).

دکمه های Ctrl+A را همزمان فشار دهید تا همه فایل ها و پوشه ها در حالت انتخاب در بیایند سپس آنها را حذف کنید.

در هنگام اینکار ممکن است ویندوز به شما پیغامهای خطایی را نمایش دهد که آنها را نادیده بگیرید.


3) Recycle Bin

پوشه Recycle Bin

آدرس پوشه : shell:RecycleBinFolder

از نظر فنی Recycle Bin یا همان سطل بازیافت یک پوشه نیست، در واقع هر بار که یک فایل یا پوشه ای را حذف میکنید ویندوز آن را به سطل بازیافت منتقل میکند ، این مکان ویژه ای است که فایل های حذف شده تا زمانی که شما آنها را به طور دائمی حذف نکنید نگهداری خواهد کرد. بنابر این اگر مدت ها سطل بازیافت را خالی نکنید پس از مدتی ممکن است با حجمی به اندازه چندین گیگابایت مواجه شوید.

برای دسترسی به سطل بازیافت میتوانید از آیکون Recycle Bin در دسکتاپ استفاده کنید ، اما اگر این آیکون را مشاهده نمیکنید به File Explorer ویندوز خود بروید و در نوار آدرس shell:RecycleBinFolder را تایپ و اینتر را بفشارید.

در این صفحه فایل هایی که اخیرا حذف کرده اید را مشاهده خواهید کرد.

شما میتوانید بر روی هر مورد راست کلیک کرده و مجدد آن را حذف کنید همچنین میتوانید از نوار ابزار بالای پنجره بر روی Empty Recycle Bin کلیک کنید.

برای تغییر نحوه کار سطل بازیافت بر روی آیکون سطل بازیافت در دسکتاپ راست کلیک کرده و Properties را انتخاب کنید در این قسمت میتوانید تنظیمات خاص خود را اعمال کنید.


4) Windows.old Folder

پوشه Windows.old Folder

آدرس پوشه : C:\Windows.old

هر زمانی که ویندوز خود را ارتقا بدهید یا اینکه ویندوز جدیدی را بر روی ویندوز خود نصب کنید به طور خودکار یک پوشه به نام Windows.old در درایو ویندوز ایجاد خواهد شد که در آن محتویات ویندوز قبلی نگهداری میشود.

در صورت لزوم میتوانید این پوشه را برای بازگشت به نسخه قبلی ویندوز استفاده کنید. همچنین میتوانید وارد این پوشه شده و از برخی از فایل های خود استفاده کنید.

ویندزو به طور خودکار پس از مدت کوتاهی این پوشه را حذف خواهد کرد ، از طرفی دیگر هم خودتان میتوانید این  پوشه را حذف کنید، اگر بخواهید از طریق File Explorer آن را حذف کنید ممکن است به خطا برخورد کنید برای هیمن از روش زیر استفاده کنید :

وارد Disk Cleanup شوید (چگونگی ورود به Disk Cleanup در روشهای قبلی گفته شده است) سپس از لیست گزینه ها تیک Windows installation(s) یا Temporary Windows installation files را انتخاب و بر روی OK کلیک کنید.


5) Downloaded Program Files

پوشه Downloaded Program Files

آدرس پوشه : C:\Windows\Downloaded Program Files

نام این پوشه ممکن است کمی گیج کننده باشد ، در واقع فایل هایی که در هنگامی فعالیت در Internet Explorer و اپلت های جاوا مورد استفاده قرار میگریند در این مکان ذخیره میشوند تا در دفعات بعدی نیاز به دانلود آناه نباشد.

در واقع این پوشه بی فایده است زیرا ActiveX یک فناروی قدیمی است که پُر از حفره های امنیتی است، همچنین ActiveX منحصر بفرد برای مرورگر اینترنت اکسپلورر است که هامنطور که میدانید اکثر کاربران از اینترنت اکسپلورر استفاده نمیکنند.

برای حذف این پوشه به مسیر C:\Windows\Downloaded Program Files رفته و آن را حذف کنید.


6) LiveKernelReports

پوشه LiveKernelReports

آدرس پوشه : C:\Windows\LiveKernelReports

ممکن است در هنگام واکاوی پوشه های ویندوز متوجه پوشه ای به نام LiveKernelReports شده باشید که حجم بسیاری هم اشغال کرده است ، این پوشه اطلاعات مختلفی را در خود نگه داری میکند تا در صورتی که ویندوز شما به مشکلی برخورد کند محتویات این فایل ها را تجزیه و تحلیل کند تا عیب یابی خود را آغاز کند.

هرگونه حذف دستی فایلهای DMP در این پوشه میتواند خطرناک باشد بنابر این توضیه میکنیم که به جای پاک کردن دستی از ابزار Disk Cleanup کمک بگیرید.

هنگامی که ویندوز ما دائما هنگ میکند یا مشکلات زیادی در ویندوز وجود دارد محتویات این پوشه را حذف نکنید ، شما میتوانید از یک برنامه مانند WhoCrashed برای بررسی ممشکلات خطا در ویندوز کمک بگیرید.


7) Rempl Folder

پوشه Rempl

آدرس پوشه : C:\Program Files\rempl

در حالی که پوشه rempl حجم زیادی ندارد ولی ممکن است با دیدن آن کمی احساس ناامنی کنید ، این پوشه دارای فایل های کوچکی است که میتوان فرایندهای مرتبط به آن را در Task Manager مشاهده کرد.

این پوشه مربوط به بروزرسانی ویندوز 10 است که شامل reliability improvements برای کمک به بروزرسانی است.

با این تفاسیر سوال اینجاست که آیا میتوان پوشه Rempl را حذف کرد؟ به نظر میرسد اثرات نامطلوبی با حذف این پوشه به وجود خواهد آمد. با این حال از آنجایی که حجم این پوشه در حد چندین مگابایت است بهتر است آن را نگه دارید و حذف نکنید.


نتیجه گیری

ویندوز دارای پوشه ها و فایلهای های زیادی است که از آنها استفاده میکند، ویندوز برای کارکردن صحیح ، عیب یابی و همچنین بروزرسانی ها به بسیاری از این فایل ها احتیاج دارد پس اگر شما وسواس زیادی به حذف این پوشه ها و فایل ها ندارید و همچنین از مشکل کمبود فضا رنج نمیبرید احتیاجی به حذف این پوشه ها و فایل ها نخواهید داشت.

اجرا کردن Disk Manager یک یا دو بار در ماه باعث میشود که ویندوز خود را تمیزتر یا به اصطلاح آب و جارو کنید.

این پست توسط رضا معینی منتشر شده ، تو هم همین الان پیج خودتو از اینجا بساز و پست هاتو منتشر کن تا هزاران نفر بخوننش