بمناسبت تبدیل شدن اپل به شرکتی با سرمایه 1 ترلیون دلاری ، تصمیم گرفتیم که مقاله ای با عنوان نگاهی به گذشته اپل در آلبوم تصاویر را اماده کنیم ، تا نگاهی داشته باشیم به گذشته اپل که چگونه به دومین شرکت 1 ترلیون دلاری تاریخ بدل شده است.

در ادامه مقاله با نگاهی به آلبوم تصاویر اپل به سالهایی قدم خواهیم برداشت که دنیا شگفتی عظیمی از انسانهای بزرگ را تجربه کرد. آن زمانی که انسان ها در حال کارهای صنعتی و کشاوری بودند و فقط شرکت های بزرگ در فناوری حق دخالت داشتند استیو جابز با همکار خود وازنیک دست به کار بزرگی زدند و کامپیوترهای شخصی را به دنیا عرضه کردند تا عموم مردم از رایانه ها استفاده کنند.
در همان زمان ها بود که مرد فقید دیگری به نام بیل گیتس در کنار اپل رشد پیدا کرد تا جایی که بسیاری از توسعه های نرم افزاری امروزه را مدیون بیل گیتس و شرکت مایکروسافت هستیم.

پس از خواندن و دیدن تصاویر زیبا شرکت اپل میشنهاد میکنم سخنرانی ها و زندگینامه استیو جابز را مطالعه کنید، زیرا در کلام این مرد بزرگ بسیاری از نکات زندگی حال و ابدی موج میزند.


camera_alt اپل در تاریخ 1 آوریل سال 1976 توسط استیو جابز و استیو وازنیک در Los Altos کالیفرنیا تأسیس شد.  

اپل در تاریخ 1 آوریل سال 1976 توسط استیو جابز و استیو وازنیک در Los Altos کالیفرنیا تأسیس شد.


camera_alt همکار سوم استیو جابز و وازنیک ، "رونالد وین" بود که برای شروع کسب و کار اپل وارد شد ، او قبل از اینکه اپل به شرکتی بزرگ تبدیل شود با مبلغ 800 دلار چک سهامش را فروخت. 

همکار سوم استیو جابز و وازنیک، رونالد وین بود که برای شروع کسب و کار اپل وارد شد


camera_alt وین نخستین لوگوی اپل را با دست طراحی کرد.   

نخستین لوگوی اپل


camera_alt اولین مکان برای شروع کار استیو و همکارش در گاراژ پدر جابز بود.

اولین مکان برای شروع کار اپل گاراژ پدر جابز بود.


camera_alt اولین محصول شرکت اپل، Apple I بود، که فقط یک مادربرد با یک پردازنده و حافظه داشت که برای سرگرمی طراحی شده بود. خریداران باید صفحه کلید و صفحه نمایش را جداگانه میخریدند. اپل 1 قیمتی حدود 666.66 دلار داشت.  

اولین محصول شرکت اپل، Apple I بود


camera_alt اپل 1 توسط استیو وازنیک اختراع شد، که هر کیت را به صورت دستی ساخته بود. در اینجا شما می توانید نمودارها و مدارات الکترونیکی طراحی شده استیو وازنیک را برای کامپیوتر اپل ببینید.   

نمودارهای طراحی شده استیو وازنیک را برای کامپیوتر اپل


camera_alt در همین حال، استیو جابز با سرمایه گذاری مایک مارکولا که حدود 250 دلار میشد تلاش در متقاعد کردن دیگران برای سرمایه گذاری در اپل کرد.مایک مارکولا حدود یک سوم از سهام اپل را در اختیار داشت. 

سرمایه گذاری مایک مارکولا در اپل


camera_alt با پیشنهاد مارکولا، اپل به طور رسمی در سال 1977 فردی به نام مایکل اسکات را به عنوان سمت مدیریت جدید این شرکت انتخاب کردند. مارکولا معتقد بود که استیو جابز برای مدیریت شرکت اپل خیلی جوان است.  

اپل به طور رسمی در سال 1977 فردی به نام مایکل اسکات را به عنوان سمت مدیریت جدید این شرکت انتخاب میکنند


camera_alt در سال 1977 با معرفی اپل 2 که توسط وازنیک طراحی شده بود ، طوفان بزرگی در دنیای تکنولوژی بوجود آورد. در اپل 2 مانیتور و صفحه کلید بر خلاف اپل 1 به مادربرد اصلی متصل بودند.

در سال 1977 با معرفی آپل 2 که توسط وازنیک طراحی شده بود ، آغاز طوفان بزرگی در دنیای تکنولوژی بوجود آورد


camera_alt یکی از برنامه های پرطرفدار آن زمان VisiCalc بود که به صاحبان کسب و کارها اجاره میداد فاکتورهای فروش خود را در آن ایجاد کنند.

یکی از برنامه های پرطرفدار آن زمان VisiCalc بود که به صاحبان کسب و کارها اجاره میداد فاکتورهای فروش خود را در آن ایجاد کنند.


camera_alt تصویر زیر مربوط به خط تولید اپل 2 در سال 1978 است.

تصویر زیر مربوط به خط تولید اپل 2 در سال 1978 است.camera_alt Xerox PARC محیطی متعلق به اپل بود که در آن چاپگر لیزری ، موس و شبکه اترنت ابداع شدند. 

Xerox PARC محیطی متعلق به اپل بود که در آن چاپگر لیزری ، موس و شبکه اترنت ابداع شدند.


camera_alt در سال 1980 ، اپل سومین کامپیوتر خود را که با تهدید و فشار IBM و مایکروسافت همراه بود را منتشر کرد.

در سال 1980 ، اپل سومین کامپیوتر خود را که با تهدید و فشار IBM و مایکروسافت همراه بود را منتشر کرد.


camera_alt اپل با رابط گرافیکی (GUI) برای اولین بار در کامپیوترهای شخصی پیاده سازی شد. 

کامپیوترهای اپل سپس با رابط گرافیکی (GUI) برای اولین بار در کامپیوترهای شخصی پیاده سازی شد.


camera_alt اپل مکینتاش در آن روزها به یکی از رایج ترین و محبوبترین رایانه ها تبدیل شد. این کامپیوتر برای طراحان و کسانی که از دنیای گرافیکی لذت میبردند مناسب بود ولی در آن زمان مکینتاش با قیمت زیادی فروخته میشد. 

مکینتاش اپل در آن روزها به یکی از رایج ترین و محبوبترین رایانه ها تبدیل شد.


camera_alt در سال 1983 میلادی زمانی که مکینتاش رونمایی شد مدیر عامل جدید اپل جام اسکولیا معرفی شد.

در سال 1983 میلادی زمانی که مکینتاش رونمایی شد مدیر عامل جدید اپل جام اسکولیا معرفی شد.


camera_alt در سال 1984 اپل اولین تبلیغ تلویزیونی خود را منتشر کرد.این تبلیغ توسط Ridley Scott کارگردانی شد و برای ساخت آن حدود 1.5 میلیون دلار هزینه شد.

اولین تبلیغ تلویزیونی اپل


camera_alt در آن زمان تنش سنگینی بین استیو جابز و بیل گیتس در حال رخ دادن بود. مایکروسافت نرم افزارهای اپل را طراحی و توسعه میداد و در همین حال بود که استیو جابز در سال 1983 متوجه این شد که بیل گیتس بر روی یک رابط کاربری به نام ویندوز در حال کار کردن است.

استیو جابز و بیل گیتس


camera_alt مکینتاش در آن زمان ها به فروش فوق العاده ای رسیده بود ولی این برای شکستن سلطه شرکت IBM کافی نبود.در تصویر زیر استیو جابز و استیو وازنیک را مشاهده میکنید.

استیو جابز و استیو وازنیک


camera_alt در سال 1985 هیئت مدیره اپل استیو جابز را از سمت مدیر عاملی برکنار کرد. و این شروع یک جرقه در ذهن استیو جابز بود که شرکت NEXT را تاسیس کند.تصویر زیر مربوط به سال 1991 است که استیو جابز با کامپیوتر صفحه رنگی خود مشغول به کار است.

 استیو جابز با کامپیوتر صفحه رنگی خود مشغول به کار است


camera_alt وازنیک در سال 1985 در زمانی که استیو جابز را از سمت مدیریت برکنار کردند به دلیل اینکه این شرکت در جهت اشتباهی در حال حرکت است بیشترین درصد از سهام خود را فروخت.

وازنیک در سال 1985 اپل را ترک کرد


camera_alt در همان موقع به نظر میرسید که همه چیز برای اپل خوب سپری میشود، اپل سیستم عامل 7 خود را با صفحات رنگی معرفی کرده بود.

اپل سیستم عامل 7 خود را با صفحات رنگی معرفی کرده بود.


camera_alt در سال 1990 PDA یا personal digital assistants که دستیار دیجیتال شخصی بود با قیمت حدود 700 دلار معرفی شد.

در سال 1990 PDA یا personal digital assistants که دستیار دیجیتال شخصی بود با قیمت حدود 700 دلار معرفی شد.


camera_alt اپل در آن زمان مبلغ و زمان زیادی را صرف اپل 7 کرد تا پردازنده IBM را به جای پردازنده اینتل اختصاص دهد.

اپل در آن زمان مبلغ و مدت زیادی را صرف اپل 7 کرد تا پردازنده IBM را به جای پردازنده اینتل اختصاص دهد.


camera_alt در همان زمان، نفوذ مایکروسافت در حال افزایش بود. مکینتاش یک کتابخانه عالی، اما محدود، از نرم افزار ها بر روی کامپیوترهای گران قیمت مکینتاش ارائه داده بود. در همین حال، مایکروسافت ویندوز 3.0 را بر روی رایانه های ارزان منتشر کرده بود.
 

مایکروسافت ویندوز 3.0 را بر روی رایانه های ارزان قیمت پیاده سازی کرده بود.


camera_alt هیئت مدیره اپل برای خروج از مشکلات رکود و کم شدن ارزش سهام اپل مدیر عاملی شرکت اپل را به یک تبعه آلمانی به نام Michael Spindler داد.

هیئت مدیره اپل برای خروج از مشکلات رکود و کم شدن ارزش سهام اپل مدیر عاملی شرکت اپل را به یک تبعه آلمانی به نام Michael Spindler داد.


camera_alt در آن زمان ها با تغییر مدیر عامل تاثیری بر پایین آمدن ارزش سهام اپل بوجود نیامد.پایین آمدن ارزش سهام اپل در 12 سال گذشته بی سابقه بود. در آن زمان یعنی در سال 1997 شرکت اپل شرکت NeXT را از استیو جابز خرید.

شرکت اپل شرکت NeXT را از استیو جابز خرید.


camera_alt استیو جابز در 4 جولای همان سال ،با متقاعد کردن هیئت مدیره اپل خود را به عنوان مدیر عامل موقت معرفی کرد. پس از یک هفته آملیو از سمت خود استعفا داد و استیو جابز مدیرعامل دائم اپل شد.
 

استیو جابز در 4 جولای همان سال ،با یک کودتا هیئت مدیره را متقاعد کرد که مجدد او را به عنوان مدیر عامل موقت معرفی کنند.


camera_alt در سال 1997 با سرمایه گذاری 150 میلیون دلاری شرکت مایکروسافت اپل از ورشکستگی نجات یافت. بیل گیتس نه برای اینکه سود بیشتری بدست بیاورد این کار را کرد ، بلکه به اپل کمک کرد که ورشکست نشود، این خصلت مردان بزرگ است.

در سال 1997 با سرمایه گذاری 150 میلیون دلاری شرکت مایکروسافت اپل از ورشکستگی نجات یافت.


camera_alt اما بزرگترین پیروزی اپل و قطعا دنیای فناوری ، معرفی آیپد در سال 2007 توسط استیو جابز فقید بود.

اما بزرگترین پیروزی اپل و قطعا دنیای فناوری ، معرفی آیپد 2007 توسط استیو جابز فقید بود.


مقالات زیر را برای مطالعه پیشنهاد میکنیم :