زمانی که قصد تغییر برخی از تنظیمات ویندوز را دارید یا اینکه آموزشهای ویندوز را مطالعه میکنید حداقل یکبار از شما خواسته میشود تا وارد Group Policy Editor ویندوز شوید و تغییراتی را در آنجا اعمال کنید.
درست است که Group Policy Editor همانند رجیستری ویندوز از پوشه های تو در تو و لینک های نامفهوم استفاده نمیکند ولی باز هم کمی نامفهوم و گنگ خواهد بود. در این مقاله میخواهیم در مورد Group Policy Editor صحبت کنیم.


Group Policy چیست؟

Group Policy را میتوان یک برنامه متمرکز یا کنسول مدیریتی در ویندوز نامید که به شما امکان میدهد تا تنظیمات پیشرفته مربوط به سیستم عامل ، کاربران و برنامه های مختلف را با چند کلیک تغییر دهید.
به طور کلی Group Policy Editor دو حالت دارد : یکی از آنها سیاست مرکزی یا  Active Directory Group Policy است و دومین Local Group Policy است.


Active Directory Group Policy

Active Directory Group Policy

Active Directory Group Policy اغلب توسط مدیران شبکه برای کنترل و پیکربندی کامپیوترها استفاده میشود. نه تنها مدیران شبکه قادر به تغییر تنظیمات پیشرفته هستند بلکه میتوانند از طریق تغییرات Group Policy آنها را اجرا کنند. سایر کاربران نمیتوانند تنظیمات را بدون دسترسی و اجازه تغیر دهند.
برای مثال یک مدیر شبکه با غیرفعال کردن Windows Installer میتواند کاری کند که همه کاربران مروبط به آن دامنه نتوانند نصب یا بروزرسانی هر گونه نرم افزاری را در ویندوز انجام دهند.


Local Group Policy

Local Group Policy

Local Group Policy متفاوت با Directory Group Policy نیست در حالی که Directory Group Policy درمحیط های حرفه ای مانند دفتر کنترل شبکه استفاده میشود ولی Local Group Policy فقط برای تغییر تنظیمات کاربران در یک رایانه است.
البته باید توجه داشت برای تغییر در هر سیاست محلی باید دسترسی مدیر را داشته باشید. در مورد شبکه Directory Group Policy شما نیاز به سرپرست یا Administartor شبکه را دارید.
Group Policy فقط در نسخه های Pro و Enterprise ویندوز در دسترس خواهد بود.

انواع دسته بندی ها در Local Group Policy Editor

انواع دسته بندی ها در Local Group Policy Editor

هنگامی که مبحث تغییر در Group Policy به میان میاید از Local Group Policy Editor باید استفاده کنیم.
به طور کلی Local Group Policy به دو دسته عمده تقسیم میشود : Computer Configuration و User Configuration
Computer Configuration : سیاست های این دسته بندی بدون توجه به کاربر به کل سیستم اعمال میشود ، به عنوان مثال شما میخواهید یک سیاست برای رمزعبور قوی برای همه کاربران در رایانه اجرا کنید که باید آن را در این دسته بندی تغییر دهید.
User Configuration : خط مشی های این دسته مربوط به کاربران است به طوری که سیاست  ها فقط مربوط به کاربر خاصی است.

استفاده از Local Group Policy

در مقایسه با رجیستری ویندوز کار با Local Group Policy آسانتر است زیرا نام و توضیح هر سیاست به طور کامل نوشته شده و به راحتی میتاون آنها را فعال یا غیرفعال کرد.
برای باز کردن Local Group Policy در جستجوی منو استارت عبارت Edit Group Policy را تایپ کرده و یا اینکه دکمه های Win+R را همزمان فشار داده تا Run باز شود سپس gpedit.msc را تایپ کرده و اینتر را بفشارید.

چگونگی اجرا Edit Group Policy

هنگامی که ویرایشگر باز میشود میتوانید از طریق قسمت چپ به دسته ها و پوشه های مختلف رجوع کنید ، در پنل سمت راست سیاست های موجود را مشاهده خواهدید کرد. اگر Extended را انتخاب کنید توضیحاتی از آن سیاست را مشاهده خواهید کرد.
برای تغییر در سیاست بر روی آن دوبار کلیک کنید.

زمانی که به ویرایش یک سیاست وارد میشوید در قسمت Help میتوانید توضیحات اضافی تری را از آن سیاست مشاهده کنید.
برای فعال یا غیرفعال کردن یک سیاست کافی است گزینه Enable یا Disable را انتخاب و بر روی OK کلیک کنید.
همچنین در قسمت Comment میتاونید توضیحاتی را به صورت دلخواه بنویسید به طور مثال با تغیر یک سیاست میتوانید توضیحاتی را در مورد دلیل تغییر سیاست بنویسید.
برای بازگشت به حالت تنظیمات پیشفرض سیاست کافی است بر روی Not configured کلیک کنید.


نتیجه گیری

در این مقاله مروری کلی بر Group Policy داشتیم ، شما هم اکنون مطالب بیشتر و نحوه کار با Group Policy را میدانید ، اگر نکته یا توضیحی در مورد Group Policy ویندوز دارید آن را از طریق نظرات مقاله به اطلاع ما برسانید.