تقریبا تمام رایانه های که از دهه گذشته به فروش میرسند قابلیت نصب ویندوز 64 بیتی را دارند  ، هر رایانه ای که امروزه خریداری میشود تقریبا با نسخه های 64 بیتی ویندوز 10 سازگاری کامل دارند.
در رایانه هایی که ویندوز 32 بیتی نصب است حداکثر استفاده از ram میتواند 4 گیگابایت باشد، ولی اگر ویندوز 64 بیتی به بالا باشد میتوان بیش از 4 گیابایت از رم استفاده کرد.


چگونه متوجه بشویم ویندوز 32 یا 64 بیتی است؟

برای اینکار کافی است وارد کنترل پنل شوید. بر روی System کلیک کنید تا وارد صفحه جدیدی شوید. در قسمت System Type میتوانید نوع سیستم که 64 یا 32 بیتی است را مشاهده کنید.

چگونه متوجه بشویم ویندوز 32 یا 64 بیتی است؟چگونگی ارتقا ویندوز 32 بیتی به 64 بیتی

تنها راه برای تغییر ویندوز 32 بیتی به 64 بیتی نصب مجدد ویندوز است. به طور کلی هیچ برنامه و ترفندی برای ارتقا ویندوز 32 بیتی به 64 بیتی وجود ندارد و باید مجدد عملیات نصب ویندوز را انجام دهید.
برای همین کار در ابتدا از فایلهای موجود در دسکتاپ و درایو C خود پشتیبان بگیرد سپس دیسک ویندوز که قابلیت نصب 64 بیتی ویندوز را دارد در دستگاه قرار دهید.
بقیه مراحل نصب را از مقاله " آموزش گام به گام نصب ویندوز 10 توسط DVD یا فلش مموری " دنبال کنید.

توجه کنید در مرحل نصب زمانی که از شما درخواست تعیین نوع سیستم در قسمت Architecture گزینه 64x را انتخاب کنید.

چگونگی ارتقا ویندوز 32 بیتی به 64 بیتیسازگاری نرم افزارها با نسخه 64 بیتی

برنامه های مختلفی که در ویندوز نصب میشوند دارای نسخه های 32 و 64 بیتی هستند. اکثریت برنامه ها (نه همه) که در ویندوز 32 بیتی اجرا میشوند در ویندوز 64 بیتی هم قابل اجرا هستند ولی برنامه های 64 بیتی در ویندوز 32 بیتی به هیچ وجه قابل اجرا نیستند.
معمولا در هنگام دانلود و نصب برنامه ها با دو نسخه 32 بیتی  64 بیتی برخورد میکنید ، چنانچه از نسخه 64 بیتی برنامه ها استفاده کنید میتوان مطمئن بود که نرم  افزار از سرعت و عملکرد بهتری نسبت به نسخه 32 بیتی برخوردار است ، این عملکرد بیشتر در برنامه های بزرگ مانند آفیس ، برنامه های گرافیکی ، برنامه نویسی و... بسیار چشمگیر خواهد بود.


پیشنهاد

در آخر مقاله پیشنهاد میکنیم اگر سیستم شما از Ram مناسبی ( 4 به بالا ) برخوردار است حتما ویندوز 64 بیتی نصب کنید ، زیرا سیستم عامل از رم و Cpu به خوبی استفاده میکند و در نتیجه سرعت ویندوز و برنامه ها بسیار بالاتر خواهد بود.

در صورتی که در مورد " چگونگی ارتقا ویندوز 32 بیتی به 64 بیتی " سوال یا مشکلی دارید میتوانید در تنها سامانه مشاوره آنلاین کشور مشکل خود را رفع نمایید
 همچنین با عضویت در سامانه مشاوره میتوانید از یک دوره آموزشی رایگان به صورت آنلاین برخوردار شوید
عضویت و دریافت مشاوره