فلش مموری ها یکی از کاربردیترین لوازم جانبی دیجیتالی هستند که همه ما حداقل یک فلش مموری را در اختیار داریم. به کمک فلش مموری میتوان فایل های مختلفی را ذخیره کنید و همیشه همراه خود داشته باشید.
متاسفانه برخی از افراد هنگامی که فلش مموری را به رایانه متصل میکنند متوجه برخی از مشکلات مانند باز نشدن فایل ها ، نبودن فایل ها و خراب بودن برخی از فایل ها میشوند که باعث ناراحتی آنها خواهد شد.
متاسفانه دلایل زیادی برای رخ دادن این مشکلات از قبیل موارد زیر وجود دارد :

  • ویروسی شدن فایل ها
  • خراب شدن فلش مموری (نیم سوز شدن)
  • مشکلات ویندوز برای باز کردن فایل ها
  • اشتباهات سهوی
  • نمایش خطا The file is corrupt and cannot be opened
  • نمایش خطا is not accessible. Access is denied
  • نمایش خطا please insert a disk into removable disk
  • و...

به طور کلی راه حل های متفاوتی وجود دارد که در ادامه چندین راه حل که ممکن است تا 80 درصد مشکل شما را حل کند را معرفی خواهم کرد.

ایجاد فایل unhide.bat

دکمه های Win+R را از صفحه کلید فشار داده تا Run باز شود سپس Notepad را تایپ کرده و اینتر را بزنید (همچنین میتوانید از نوار جستجوی منو استارت Notepad را تایپ کرده و از نتایج بر روی آن کلیک کنید).
متن زیر را کپی و در Notepad پیست کنید :

@echo off
attrib -s -h -r /s /d
cls
exit

به منو File و سپس Save As بروید.

مسیر ذخیره سازی را فلش مموری خود انتخاب کنید و در فیلد FileName عبارت unhide.bat را تایپ کنید (بجای unhide میتوانید از هر نامی دیگر استفاده کنید).
بر روی Save کلیک کنید.

هم اکنون به فلش مموری خود وارد شوید و باید فایل unhide.bat را مشاهده کنید. بر روی آن دابل کلیک کنید تا یک صفحه سیاه ظاهر و سریع بسته شود.

هم اکنون باید تمامی فایل های خود را مشاهده کنید و به آنها دسترسی داشته باشد.

حل مشکل خرابی فلش مموری

اگر احتمال میدهید که فلش مموری شما خراب شده است توسط برخی از ابزارهای موجود در ویندوز میتوانید مشکلات را برطرف کنید.
در نوار جستجوی منو استارت عبارت Command Prompt را تایپ کرده و از نتایج بر روی Command Prompt راست کلیک کرده و Run as administrator را انتخاب کنید.

عبارت Command Prompt

سپس دستور chkdsk G: /f /r /x را تایپ کنید (توجه کنید که به جای G باید درایو فلش مموری خود را بنویسید) و اینتر را بفشارید.

دستور chkdsk G: /f /r /x

استفاده از برنامه های صحیح برای باز کردن فایل

یکی از مواردی که بسیار هم اتفاق می افتد باز نشدن فایل ها است ، در واقع فایل صحیح است اما نرم افزارهایی که باید فایل را باز کند خراب است یا قادر به باز کردن فایل نیست.
در مرحله اول باید ببینید که فایلی که قرار است باز شود به چه نرم افزراری احتیاج دارد ، به طور مثال اگر فایل psd دارید باید برنامه فتوشاپ را برای باز کردن آن داشته باشید.
برخی از فرمت ها مانند تصاویر Jpg یا ویدئو ها مانند Mp4  توسط برنامه های پیشفرض در ویندوز اجرا میشوند اما برای احتیاط بیشتر میتوانید از سایر برنامه های پخش کننده مانند Kmplayer ، VLC ، Jetaudio و... استفاده کنید.
به طور مثال اگر برنامه ای را برای باز کردن فیلم در فلش مموری نصب کرده اید توجه داشته باشید که فایل را حتما با همان برنامه باز کنید برای همین بر روی فایل راست کلیک کرده و از Open With برنامه مورد نظر را انتخاب کنید (توجه داشته باشید که این روش برای فایل های صحیح کاربرد دارد).

استفاده از برنامه های صحیح برای باز کردن فایل

ویروس کشی کنید

یکی از مهمترین مشکلات فایل های فلش مموری به ویروسی بودن آنها برمیگردد. متاسفانه فلش مموری یک راه بسیار مطلوب برای انتقال ویروس ، تروجان و... است.
پس پیشنهاد میکنیم که در صورت داشتن مشکل با فایل های فلش مموری آنها را ویروس کُشی کنید ، قبل از ویروس کشی توجه کنید که از یک آنتی ویروس خوب و بروز شده استفاده کنید.

ویروس کشی کنید

اگر فایل های مهم دارید ممکن است عمل ویروس کشی برخی از فایل های شما که ویروسی هستند را حذف کند پس بسیار مراقب باشید.