ویندوز دارای یک ویژگی به نام Spotlight است که تصاویر زیبایی از Bing را به عنوان پس زمینه ورود به ویندوز یا قفل صفحه نمایش قرار میدهد.
گاهی اوقات Windows Spotlight از کار می افتد و تصاویر جدید را نمیتوان مشاهده کرد.
اگر این اتفاق برای شما رخ داده است دو روش کلی و ساده برای حل آن وجود دارد که شامل اجرای یک سری از دستورالعمل ها در PowerShell برای تنظیم مجدد قابلیت و پاک کردن فایل های سیستمی است.

دلیل از کار افتادن Spotlight در ویندوز چیست؟

چندین مورد میتواند باعث از کار افتادن این ویژگی در ویندوز شده باشد. گاهی اوقات دریافت یک آپدیت خراب باعث مشکل در این ویژگی میشود.
از موارد دیگر میتوانیم به خراب شدن فایل های سیتمی Spotlight اشاره کنیم.

چگونگی حل مشکل کار نکردن Windows Spotlight

با انجام مراحل زیر مشکل Windows Spotlight شما حل خواهد شد :

اینترنت خود را بررسی کنید

Microsoft Spotlight تصاویر را از اینترنت دانلود میکند. بدون اتصال به اینترنت Microsoft Spotlight قادر به دریافت تصاویر نخواهد بود بنابر این پس از ورود به ویندوز اتصال به اینترنت از طریق وای فای یا LAN را از گوشه پایین سمت راست منو استارت بررسی کنید.

توقف Windows Spotlight Service

از منوی استارت Settings را تایپ کنید و از نتایج بر روی آن کلیک کنید ، همچنین میتوانید دکمه های Win+i را همزمان فشار دهید.
سپس به مسیر Personalization > Lock Screen بروید و از لیست کشویی Background گزینه Picture یا Slideshow را انتخاب کنید.

توقف Windows Spotlight Service


Windows Spotlight service را با کمک PowerShell مجدد ثبت کنید

در نوار استارت Command Prompt را جستجو کنید و از نتایج بر روی آن راست کلیک کرده و Run as Administrator را انتخاب کنید.
دستورات کپی کرده و با راست کلیک در آن Past کنید.

powershell

Get-AppXPackage -AllUsers |Where-Object {$_.InstallLocation -like "*SystemApps*"} | Foreach {Add-AppxPackage -DisableDevelopmentMode -Register "$($_.InstallLocation)\AppXManifest.xml"}

دکمه اینتر را بفشارید ، پس از این کار تنظیمات شما مجدد ثبت خواهد شد. رایانه را ریستارت کنید و بررسی کنید که مشکل حل شده است یا خیر؟.

Windows Spotlight service را با کمک PowerShell مجدد ثبت کنید

تنظیمات Spotlight را ریست کنید

اگر مرحله قبلی مشکل شما را حل نکرد میتوانید مجدد تنظیمات Spotlight را ریست کنید برای همین کار از Windows Explorer استفاده کنید ، به مسیر زیر بروید :

%USERPROFILE%/AppData\Local\Packages\Microsoft.Windows.ContentDeliveryManager_cw5n1h2txyewy\Settings

با اضافه کردن .back به آخر فایل های settings.dat و roaming.lock سیستم خود را ریستارت کنید و بررسی کنید که مشکل شما حل شده است یا خیر؟.

تنظیمات Spotlight را ریست کنید

اگر نمیتوانید فایل ها و پوشه ها را ببینید ، ممکن است لازم باشد که گزینه مشاهده فایل های مخفی سیستمی در ویندوز را فعال کنید.


حذف فایل های Spotlight

همانطور که گفته شده تصاویر پس زمینه از Bing دانلود میشود ، اگر هر یک از این موارد دانلود شده خراب باشد میتواند تاثیر منفی بر Spotlight داشته باشد.
حذف این فایل ها میتواند بسیار کمک کننده باشد ، برای همین به مسیر زیر بروید :

%USERPROFILE%/AppData\Local\Packages\Microsoft.Windows.ContentDeliveryManager_cw5n1h2txyewy\LocalState\Assets

همه فایلها را انتخاب کرده و آنها را حذف کنید.

حذف فایل های Spotlight

رایانه را ریستارت کنید و بررسی کنید که مشکل شما حل شده است یا خیر؟

بررسی برنامه پس زمینه

اگر کماکان مشکل شما حل نشده است برخی از برنامه های پس زمینه میتوانند باعث عدم کارایی Spotlight شده باشند. از منو استارت وارد Settings شوید سپس بهPrivacy > Background apps بروید آنگاه مطمئن شوید که Microsoft Edge فعال است.

بررسی برنامه پس زمینه

ویندوز را بروزرسانی کنید

اگر بعد از انجام این مراحل هنوز مشکل شما حل نشده است میتوانید با بروزرسانی مشکلات را برطرف کنید ، برای اطمینان از بروزرسانی این کار را به صورت دستی انجام دهید.

درایورهای ویندوز را بروزرسانی کنید

درایورهای معیوب و خراب ویندوز میتوانند باعث مشکلات غیرقابل پیشبینی در ویندوز شوند ، برای اطمینان از این موضوع همه درایورها را بروزرسانی کنید.


24 ساعت صبر کنید

هنگامی که Microsoft Spotlight برای اولین بار در رایانه شما راه اندازی میشود یک روز طول میکشد تا به طور کامل با Bing همگام سازی شود. قبل از رفتن به مرحله آخر یک روز به ویندوز فرصت دهید.

از بازیابی ویندوز استفاده کنید

به عنوان آخرین راه حل میتوانیم بازیابی کردن ویندوز را انجام دهید.

هشدار : این مرحله آخر را با هوشیاری و اطمینان کامل انجام دهید زیرا میتواند اطلاعات ذخیره شده در رایانه شما را در معرض خطر قرار دهد. قبل از انجام بازیابی از فایل های مهم و ضروری خود حتما پشتیبان گیری کنید.