شبکه های اجتماعی یکی از مهمترین فضاهای ارتباطی بین مردم از طریق اینترنت است که اجازه میدهد تا افراد در سرتاسر جهان در هر ساعتی از شبانه روز به صورت رایگان با هم به صورت متنی ، صوتی و یا تصویری ارتباط برقرار کنند.
شبکه اجتماعی اینستاگرام یکی از این بسترهای فضای مجازی است که توانسته مخاطبان زیادی در سرتاسر جهان را مجذوب خود کند ، از قابلیت های ارتباطی این برنامه Direct این برنامه است که افراد میتوانند به صورت متنی ، عکس ، ویدیو و جدیدا صوتی  با هم در اتباط باشند.
در دایرکت اینستاگرام خطاهای زیادی رخ میدهد به طوری که شما متوجه عدم ارسال پیام در دایرکت میشوید که قبلا در مقاله ای تحت عنوان " حل مشکل ارسال نشدن پیام در دایرکت اینستاگرام  " به آن پرداخته شده است.
یا اینکه دایرکت اینستاگرام باز نمیشود یا پیامهای دریافتی جدید در دایرکت برای شما نمایش داده نمیشوند به طوری که پیام های دریافتی جدید در قسمت اعلانات گوشی نمایش داده میشود ولی وقتی وارد دایرکت میشوید هیچ اثری از پیام جدید نمیبینید.

به طور کلی مشکلات مربوط به دایرکت شامل موارد زیر است :

  • پیام های دایرکت ارسال نمیشوند.
  • پیام های دریافتی در دایرکت نمایش داده نمیشود.
  • پیام های دریافتی در اعلانات گوشی نمایش داده میشوند ولی در دایرکت خبری از آنها نیست.
  • در کنار پیام های ارسالی یک ضربدر قرمز نمایش داده میشود.
  • در دایرکت نمیتوان تصویر ارسال کرد.
  • پیام های دایرکت ناپدید میشوند.
  • پیام های دایرکت قابل حذف شدن نیستند.
  • و...

در این مقاله میخواهیم این مشکلات را بررسی و راه حل هایی را برای رفع آن مطرح کنیم.

رفع مشکلات مربوط به  دایرکت  اینستاگرام 

برای حل این مشکلات روش های زیر را بررسی و انجام دهید :

به این نکته توجه داشته باشید که محدودیت ارسال پیام در دایرکت روزانه به 100 نفر است، اگر به هر دلیلی روزانه به بیش از 100 نفر پیام ارسال کرده اید از طرف اینستاگرام مسدود خواهید شد.


بستن اجباری و باز کردن اینستاگرام

در روش بعدی باید برنامه اینستاگرام را به طور اجباری بسته و مجدد باز کنید زیرا در بسیاری از موارد با همین کار مشکلات نرم افزاری برنامه حل خواهد شد. در گوشی اندروید به تنظیمات رفته و وارد Apps & notification شوید.

بستن و باز کردن اینستاگرام

وارد Apps شوید.

بستن و باز کردن اینستاگرام

از لیست برنامه های موجود instagram را پیدا کرده و انتخاب کنید.

بستن و باز کردن اینستاگرام

بر روی دکمه FORCE STOP ضربه بزنید تا برنامه را به اجبار ببندیم.

بستن اجباری اینستاگرام

پس از چند ثانیه مجدد برنامه اینستاگرام را باز کنید.


گوشی خود را یکبار خاموش و روشن کنید

اگر این مشکلات دایرکت برای شما تازه به وجود آمده است گوشی خود را خاموش کنید و پس از مدتی مجدد آنرا روشن کنید پس از آن بررسی کنید که مشکل رفع شده است یا خیر.


حافظه Cache و Data را پاک کنید

حافظه کَش و Data اینستاگرام را پاک کنید تا اگر حافظه کش یا داده ها مشکلی برای دایرکت به وجود آورده باشند رفع شوند.

برای همین به تنظیمات گوشی رفته و بر روی Apps ضربه بزنید ، در بخش Downloaded برنامه Instagram را پیدا کرده و بر روی آن مجدد ضربه بزنید.
از مشخصات برنامه بر روی Clear cache ضربه زده تا حافظه کش اینستاگرام حذف شود (در برخی از گوشی ها باید وارد قسمت Storage شوید).

اگر حافظه پنهان یا همان کش را در مرحله قبلی پاک کردید و کماکان مشکل پابرجا بود باید داده های برنامه اینستاگرام را پاک کنید. برای همین به تنظیمات رفته و وارد Apps شوید سپس وارد Downloaded شده و برنامه اینستاگرام را پیدا کنید.
در صفحه مشخصات بر روی Clear Data ضربه بزنید (در برخی از گوشی ها باید وارد قسمت Storage شوید).

پس از اینکه بر روی دکمه Cleat Data ضربه زدید ، باید مجدد ایمیل و رمزعبور حساب کاربری خود را جهت لاگین به برنامه وارد کنید.

برای حذف حافظه کش در گوشی های آیفون مراحل زیر را انجام دهید :
1. به Settings > General > iPhone Storage بروید.
2. اینستاگرام را پیدا کرده و بر روی آن ضربه بزنید.
3. بر روی Offload App ضربه بزنید تا حافظه کش اینستاگرام پاک شود.


بررسی فعال بودن دایرکت اینستاگرام

اینستاگرام امکانی را به کاربران میدهد تا قسمت دایرکت خود را خاموش کنند ، پس قبل از هرگونه اقدام برای حل مشکلات بررسی کنید که این قسمت خاموش نشده باشد.
1. برای همین وارد Profile شوید و بر روی منو (سه خط) ضربه بزنید.

Profile

2. از پایین بر روی Settings ضربه بزنید.

Settings

3. وارد گزینه Notifications یا Push Notifications شوید.

گزینه Notifications یا Push Notifications

4. وارد قسمت Direct Messages شوید.

Direct Messages

5. گزینه های موجود در صفحه باید مانند تصویر زیر باشند (حالت Off فعال نباشند).

غیرفعال/ فعال کردن دایرکت اینستاگرام


بروزرسانی اینستاگرام

بروزرسانی اینستاگرام

بررسی کنید که آخرین نسخه اینستاگرام بر روی گوشی شما نصب شده باشد و سعی کنید در اولین قدم اول برنامه اینستاگرام را حذف و مجدد نصب کنید ، همچنین پیشنهاد میکنیم برنامه اینستاگرام را از اپ استورهای معتبر مانند گوگل پلی دانلود و نصب کنید.

به برنامه گوگل پلی وارد شوید و بر روی منو سه خطی از بالا سمت چپ ضربه بزنید.

سپس My apps & games را انتخاب کنید.

آخرین نسخه اینستاگرام را استفاده کنید

از تب UPDATES برنامه اینستاگرام را پیدا کنید و بر روی دکمه کناری یعنی UPDATE ضربه بزنید تا برنامه اینستاگرام بروزرسانی شود.

آخرین نسخه اینستاگرام را استفاده کنید

توجه کنید که اگر برنامه INSTAGRAM در تب UPDATE وجود نداشت یعنی اینکه اینستاگرام بروزشده است.


7) استفاده یا عدم استفاده از وی پی ان

یکی از دلایلی که باعث عدم دریافت دایرکت و حتی بلاک شدن از طرف اینستاگرام میشود (مخصوصا افرادی که اگر با وی پی ان وارد اینستاگرام شوند دایرکتشان نمایش داده میشود) به خاطر استفاده از وی پی ان (VPN) است.

زمانی که شما با وی پی ان به اینستاگرام وارد میشود در واقع شما از آی پی یک کشور دیگر به غیر از ایران متصل هستید ، این تغییر آی پی ها باعث میشود که اینستاگرام شما را اسپم فرض کند یا اینکه احتمال هک شدن پیج را بدهد ، بنابر این اینستاگرام به احتمال زیاد شما را بلاک خواهد کرد و در برخی از موارد دایرکت به صحیحی نمایش داده نمیشود یا فقط با وی پی ان میتوان پیام های دایرکت را دید.

برای حل این مشکل باید از برنامه های تغییر آی پی مانند VPN استفاده کرد.

در کل پیشنهاد میکنم که در زمان های استفاده از اینستاگرام وی پی ان خود را قطع کنید.


استفاده از نسخه های قدیمی اینستاگرام

اگر با بروزرسانی اینستاگرام با مشکل دایرکت مواجه شده اید ، و در صورتی که مراحل قبلی کارساز نبود پیشنهاد میکنیم که از نسخه های قبلی اینستاگرام استفاده کنید زیرا برخی از کاربران با نصب نسخه های قدیمی اینستاگرام مشکل دایرکت آنها حل شده است.

توجه کنید اگر شما با بروزرسانی اینستاگرام دچار مشکل دایرکت شده اید پیشنهاد ما این است که به همان نسخه قبلی که دایرکت شما با آن کار صحیح کار میکرده است بازگردید.

 استفاده از نسخه های قدیمی اینستاگرام

برای دانلود نسخه های قدیمی اینستاگرام میتوانید از سایت های مختلفی که در زیر چند نمونه آن را معرفی کرده ام استفاده کنید :


پُر بودن حافظه داخلی گوشی

یکی دیگر از دلایلی که میتواند باعث عدم نمیاش پیام های دایرکت شود این است که حافظه داخلی گوشی پُر باشد ، برای رفع این مشکل مقداری از حافظه داخلی گوشی خود را خالی کنید. مقالات زیر میتواند برای خالی کردن حافظه گوشی به شما کمک کننده باشد :


استفاده از برنامه های دایرکت کامپیوتر

اگر کماکان این مشکل وجود دارد سعی کنید اینستاگرام خود را در گوشی دیگر یا با رایانه باز کنید و بررسی کنید که میتوانید به دایرکت مراجعه و پیامهای خود را مشاهده کنید یا خیر.

ما قبلا در مقاله ای آموزش مشاهده و ارسال دایرکت اینستاگرام در کامپیوتر را منتشر کرده ایم که آنرا مطالعه کنید. همچنین مقالات زیر به شما کمک میکند تا اینستاگرام را در سایر پلتفرمها باز کنید :


استفاده از یک گوشی دیگر

اگر راه حل های قبلی کارساز نبود ، سعی کنید که از یک گوشی دیگر وارد حساب کاربری خود شوید. اگر دایرکت حساب کاربری شما در یک گوشی دیگر به درستی کار کرد احتمالا مشکل از گوشی شما است در چنین شرایطی باید راه حل هایی از قبیل بازگشت به حالت کارخانه یا فلش را انجام دهید همچنین در مواقعی به پیش یک تعمیرکار سخت افزاری بروید.


تماس با پشتیبانی اینستاگرام

تماس با پشتیبانی اینستاگرام

در صورتی که خطاها با روشهای فوق حل نشد و این مشلات بر روی گوشی های دیگر و رایانه هم رخ میداد باید با پشتیبانی اینستاگرام تماس برقرار کنید. برای تماس با پشتیبانی اینستاگرام اینجا را بخوانید.


پیشنهاد میکنیم که حتما نظرات آخر همین پست را مطالعه کنید ، زیرا سوالات سایر کاربران و جواب های داده شده به آنها ، میتواند بسیار کمک کننده باشد.