برای پسران خدمت سربازی یکی از مسائل مهم و پر دغدغه در زندگیشان است ، پس از اینکه هر فرد به سن جوانی رسید یا تحصیلات دانشگاهی را به پایان رساند باید تکلیف خدمت سربازی خود را مشخص کند. بسیاری از افراد معافیت خدمت میگیرند و بسیاری هم باید خدمت مقدس سربازی را انجام دهند. قبل و حین خدمت سربازی برای بسیاری از مشمولین سوالاتی مانند چه زمانی باید برای اعزام به خدمت اقدام کنم؟ ، از چه طریقی باید برای ثبت نام اقدام کنم؟ ، وضعیت تاریخ و محل اعزام به خدمتم کجاست؟ و ... مطرح خواهد شد.

زمانی که سن مشمول(18 سالگی) رسید باید به پلیس 10+ مراجعه کرده و مشخصات خود را ثبت کنید. اگر دانشجو بوده اید باید با مراجعه به پلیس 10+ برگه فراغت از تحصیل خود را در سامانه ثبت کنید. با خرید و دریافت دفترچه خدمت سربازی باید آنها را تکمیل کنید و واکسن های مربوطه را بزنید. پس از ثبت برگه ای به شما داده میشود که در آن مشخصات شما به همراه کد سخا درج شده است که به آن برگه سبز گفته میشود. (زمان اعزام افرادی که مدرک تحصیلی آنها از فوق دیپلم به بالا است اول ماه های زوج و افرادی که از دیپلم به پایین هستند 19 ام هر ماه است)

از این پس برای درخواست تمدید یا تعجیل در خدمت و مشخص شدن وضعیت اعزام (تاریخ اعزام و محل خدمت) میتوانید از طریق اینترنتی اقدام کنید.


در صورتی که قصد سفر اربعین را دارید مقاله " مراحل دریافت مجوز خروج از کشور مشمولین با کد سخا و دریافت کد سقا برای زیارت اربعین " را مطالعه کنید.


آشنایی و ورود به سامانه سخا نظام وظیفه 

همانطور که گفته شد باید کد سخای مربوط به خود را از پلیس 10+ بگیرید و پس از آن وارد سایت services.epolice.ir شوید. مشخصات خود مانند کدملی و کد سخا 5 رقمی خود را وارد کرده و بر روی "ورود" کلیک کنید.

پس از ورود به صفحه داشبورد خود برای انجام عملیات مربوط به نظام وظیفه از پنل سمت راست بر روی "خدمات الکترونیک" کلیک کرده و اینبار گزینه "وظیفه عمومی" را کلیک کنید.

درخواست مجوز خروج از کشور : در صورتی که شما دانشجو هستید و برگه اشتغال به تحصیل دارید و یا سرباز هستید میتوانید از این قسمت برای دریافت مجوزهای لازم برای خروج از کشور اقدام کنید.

درخواست مجو خروج از کشور

تمدید و تعجیل : در صورتی که درخواست تمدید و تعجیل در اعزام (مثلا چند ماه خدمت خود را جلوتر یا عقبتر بیندازید) باید از این قسمت اقدام کنید.

تمدید و تعجیل در خدمت

استعلام : در قسمت استعلام میتوانید وضعیت اعزام به خدمت خود یا سابقه خدمت و ... را به طور کامل مشاهده کنید.

استعلام تاریخ و مکان اعزام به خدمت سربازی

همه در خواست های شما در دفاتر پلیس 10+ قابل انجام است ولی راحتتر است که از سایت سخا استفاده کنید.