تهیه نقشه های ساختمانی

2 ماه پیش - خواندن 4 دقیقه

تهیه نقشه های ساختمانی

در این مقاله سعی دارم مراحل تهیه نقشه های ساختمانی برای اخذ جواز ساخت را تشریح کنم.

مرحله اول: تهیه پلان معماری

ما در آروینس ، بعد از چاپ دستور نقشه ، شروع به طراحی پلان معماری بر اساس اطلاعات دستور نقشه ، درخواست های کارفرما و البته با توجه به ضوابط شهرسازی ، آتش نشانی و فضای سبز می کنیم.

در پلان معماری که از ارکان اساسی کار ماست علاوه بر تامین نظر کارفرما به لحاظ دیاگرام های فضایی و نوع چگونگی روابط شکل گرفته در فضا ها، باید نیم نگاهی به طراحی سازه  و تاسیسات ، نوع ستونگذاری و محل عبور داکت ها داشته باشیم که ماحصل کار بهینه شود. بهینه از نظر سازه، نوع مصرف انرژی و خوش نقشه بودن .

با توجه به اینکه برای هر سانت از ملک، عوارض نوسازی صادر می شود و هزینه های روز افزون اجرایی ،که هر روز، بیشتر و بیشتر می گردد،  باید سعی کنیم ،طرحی خلاقانه و بدون پرت فضایی داشته باشیم .

یکی از مهم ترین بخش های طراحی معماری در کار های مربوط به شهرداری، تامین پارکینگ های مورد نیاز ملک است . این قسمت تاثیر بسزایی در گرفتن طبقات بیشتر و داشتن تراکم حداکثری دارد. چنانچه پارکینگ ها به خوبی تامین نشود ما با کسری پارکینگ مواجه خواهیم شد که علاوه بر پرداخت جریمه کسری پارکینگ به نوعی باعث پایمال شدن حقوق مالک مبنی بر داشتن تراکم لازم هستیم .

در واقع طراحی معماری مانند هسته ایی می ماند که بقیه نقشه ها حول آن شکل می گیرد. به همین دلیل بیشترین حسایت ما برای طراحی پلان معماریست. زیرا یک پلان مریض و نصفه نیمه، بقیه عوامل ساختمان را هم دچار نقص می کند و یک نقشه صحیح و سالم باعث منحصر به فرد شدن کل یک بنا را می گردد.

بعد از مصوب شدن پلان نهایی توسط شهرداری، ما باید به فکر طراحی یک نمای مناسب شهری باشیم . این قسمت علاوه بر ایجاد زیبایی بصری باید براساس هویت هر محل شکل گیرد. نمای ساختمان در واقع شبیه چهره و پوشش یک فرد است که در نظر اول مورد قضاوت و تصمیم گیری افراد ، در مورد آن بنا می شود.


محاسبات سازه

مرحله دوم : طراحی محاسبات سازه ( استراکچر)

مر حله ای که برای سازندگان ساختمان به لحاظ مالی یکی از با اهمیت ترین بخش هاست ،امنیت کاربران بنا بعد از ساخت نیز بر عهده ی این بخش است . به نوعی می توان گفت طراحی سازه مستقیما با جان و مال کارفرما و مالکین در ار تباط است.

در طراحی سازه ساختمان دو روش کلی وجود دارد:

  • طراحی سازه بتنی
  • طراحی سازه فلزی

مهندس سازه با اتکا به تجربیات بدست آمده، بعد از بررسی پلان معماری و با توجه به فاکتورهایی مثل هزینه و زمان ساخت، متراژ ، دهانه های سازه ایی و ستونگذاری ها به کارفرما یکی از روش های سازه ایی را برای طراحی پیشنهاد می دهد.

بعد از مشخص شدن نوع سازه ،طراح سازه با در نظر گرفتن آیین نامه ، استانداردها و ضوابط نظام مهندسی اقدام به طراحی سازه می نماید. مهندس سازه علاوه بر بهینه بودن باید به روش های اجرایی ساخت نیز توجه داشته باشد

ما در آروینس برای داشتن سازه مناسب، در مرحله طراحی معماری از مشورت مهندس سازه بهره می گیریم. تا هم مقاصد معماری داخلی و نما را پاسخگو باشیم. هم استخوانبندی و  بدنه اصلی ساختمان سالم و بهینه باشد.

مرحله سوم : طراحی نقشه های تاسیساتی

بعد از محاسبات سازه، نوبت به طراحی نقشه های برق و مکانیک می رسد. حالا ما نقشه های معماری ، محاسبات و نما را داریم با توجه به طراحی های شکل گرفته و نظر کارفرما یکی از سیستم های گرمایش و سرمایش را برای ساختمان انتخاب و طراحی می کنیم.

اسناد مورد نیاز برای نقشه های تاسیسات مکانیکی در شهرداری ها شامل:

  • سیستم لوله کشی آب مصرفی
  • سیستم سرمایش و گرمایش
  • سیستم لوله کشی فاضلاب
  • سیستم اطفای حریق

اسناد مورد نیاز برای نقشه های تاسیسات الکتریکی در شهرداری ها شامل:

  • سیستم روشنایی و پریز برق
  • سیستم تلفن و آنتن مرکزی
  • سیستم اعلام حریق

که با توجه به ضوابط جاری در شهرداری و نظام مهندسی تهیه و ترسیم می شود. چناچه پروژه تجهیز به سیستم های خاصی باشد باید نقشه اجرایی آن نیز در نظر گرفته شود.

آروینس آرزوی آرامش و آسایش در فضایی ایمن برایتان دارد. در صورت تمایل برای درخواست مشاوره و تهیه نقشه های ساختمانی با ما در تماس باشید.

0
کــارمـا :
154
عمارت سازان آروین طراحی نقشه های ابنیه شهری | اخذ جواز ساختمانی | نما و طراحی داخلی سایت: https://arvines.com/ تلفن: 09127157924
ارسال

مشاهده نظرات بیشتر...
arvines