خواص روغن کاج برای تقویت گیاهان

5 ماه پیش - خواندن 6 دقیقه

روغن کاج چیست؟

روغن کاج که از اجزای مختلف درختان کاج ساخته شده است، خواص متعددی برای سلامتی دارد و به دلیل داشتن رایحه‌ی چوب ، مورد استقبال زیادی قرار گرفته است.

روغن کاج از تقطیر با بخار آب برگ‌های سوزنی تازه و همچنین میوه‌ی کاج بدست می‌آید و از عناصری مثل پینن ، کادینن، سیلوسترن و… تشکیل می‌شود.
از چوب این درخت هم می‌توان روغن بدست آورد اما قطعا کیفیت پایین‌تری خواهد داشت. برای تهیه‌ با کیفیت‌ترین روغن کاج ، حتما باید از برگ‌های سوزنی تازه‌ی درخت کاج استفاده کرد.روغن کاج یا اسانس کاج در طب سنتی بسیار رایج است. در رایحه درمانی و سایر زمینه ها، باید بسیار مفید باشد. خواص شگفت انگیزی دارد، با بسیاری از عوارض سلامتی مقابله می‌کند و بوی خوبی دارد. در واقع، این روغن دارای خواص بسیاری است که ضد میکروبی، ضد التهاب، ضد عفونی کننده و بسیاری موارد دیگر است.
محصولات مبتنی بر روغن کاج، مدتی است که بازدهی افزایش یافته، و میزان حفاظت کلی بیشتر (و آسیب کمتر به محصول) در برابر آفات، آلودگی ها، بیماری ها و غیره برای تولیدکنندگان فراهم کرده است. تحقیقات زیادی انجام شده است که نشان می دهد نه تنها روغن کاج (و سایر ساپونین ها) برای استریل و تمیز نگه داشتن چیزها خوب است، بلکه پتانسیل رشد بالایی را برای اکثر گیاهان فراهم می کند.

 

 

استفاده برای تقویت گیاهان

Pine-Oil یک محرک زیستی 100% ارگانیک است که دارای سطح طبیعی بالایی از نیتروژن است و در عین حال یک عامل اصلی بازدارنده‌ی آفات و بیماری ها نیز می‌باشد.  100٪ محلول در آب است و می‌تواند به عنوان محلول پاشی یا به عنوان متقاضی ناحیه ریشه در مخزن قرار داده شود.  محصولات مبتنی بر روغن کاج را می‌توان با برنامه‌های غذایی ارگانیک یا مواد معدنی بدون مشکل استفاده کرد.

صنایع حرفه‌ای کشاورزی و گلخانه‌ای به دلیل مزایای شگفت‌انگیز و هزینه‌های نسبی کم، سر و صدای زیادی در محصولات مبتنی بر روغن کاج به راه انداخته‌اند. از آنجایی که می‌توان از آن‌ها در رژیم محلول پاشی استفاده کرد، اثرات آن خیلی زود دیده می‌شود (1-3 روز طبیعی است). گیاهانی که با روغن کاج اسپری شده‌اند، فوراً رشد کرده و شروع به رسیدن به آسمان می‌کنند. شنیدن گزارش‌هایی از 1-3 اینچ رشد جدید در روز غیرعادی نیست. هنگام سمپاشی با فراورده‌های روغن کاج (طبق دستورالعمل)، خطر "سمیت بیش از حد اسپری" وجود ندارد. روغن کاج سازگار با محیط زیست، کاملاً ایمن و 100% تجزیه پذیر است. این می‌تواند به عنوان یک مکمل برای کمک به جذب ماکرو و ریز مغذی‌ها به سلول‌های گیاه با سرعت بسیار بیشتری عمل کند، بنابراین سرعت رشد را تسریع کرده و چرخه رشد کلی را کوتاه می‌کند.

مزیت اضافی استفاده از روغن کاج این است که تمام انواع جلبک‌ها را از بین می‌برد و مانعی برای جلوگیری از بازگشت آن ایجاد می‌کند. می‌توانید با استفاده از محلول‌پاشی، از تشکیل جلبک جلوگیری کنید. همچنین، برای جلوگیری از تجمع جلبک، سینی‌ها و سایر سطوح را به طور معمول با روغن کاج اسپری کنید.

اگرچه در محلول پاشی با محصولات مبتنی بر کاج "رایحه روغن کاج" مشخصی وجود دارد، هیچ اثر باقی مانده قابل توجهی بر روی برداشت گل‌ها یا میوه‌ها وجود نخواهد داشت. هیچ بویی باقی نمی‌ماند. یکی دیگر از مزایای بزرگ استفاده از محصولات مبتنی بر روغن کاج این است که در مقایسه با گیاهان تیمار نشده، بروز کپک در میوه و یا گل بسیار کمتر است. این محصولات به جلوگیری از Botrytis cinerea (که معمولاً به عنوان کپک خاکستری شناخته می‌شود) و همچنین سفیدک پودری - دو بیماری بسیار رایج گلخانه‌ای - کمک می کنند.

محصولات مبتنی بر روغن کاج همچنین در ایجاد یک سیستم ریشه سالم‌تر خوب هستند، فقط باکتری‌های هوازی مفید و کلنی‌های قارچ‌ها را به رشد و نمو می‌رسانند، در حالی که به خنثی کردن کلنی‌های بی‌هوازی پاتوژن در این فرآیند کمک می‌کنند. روغن کاج به ایجاد ریشه‌های قوی‌تر کمک می‌کند که به نوبه خود گیاهان قوی‌تر با عملکرد بهتر را فراهم می‌کند. این گیاهان سالم کمتر مستعد حملات شکارچیان و بیماری‌ها خواهند بود و برای مقابله با موقعیت‌های "استرس" و شرایط نامطلوب مناسب تر خواهند بود.

مطالعات جدیدتر تأیید کرد که محصولات مبتنی بر روغن کاج می‌توانند به طور موثر رشد 2 مورد از رایج ترین کلونی های قارچی بیماری زای ناحیه ریشه را از بین ببرند. 

از آنجایی که نیتروژن در اکثر محصولات مبتنی بر روغن کاج وجود دارد، در تقویت رشد رویشی بسیار موثر هستند. آن‌ها برای کمک به گیاهان "والدین" (مادر، پدر، و غیره) عالی هستند تا بر استرس غلبه کنند و فقط به سمت نور بمانند - شادتر و سالم تر از همیشه. روغن کاج سیستمیک است و فوایدی که گیاه مادر دریافت می‌کند به قلمه‌ها (کلون‌ها) نیز منتقل می شود. این به تقویت ریشه‌زایی قوی‌تر و دوره رشد اولیه کمک می‌کند.

محققان با برنامه تحقیقاتی کشاورزی در کانادا ، مطالعات متعددی را در مورد عملکرد طیف وسیعی از محصولات غذایی با استفاده از کود روغن آلی مایع کاج انجام دادند. آن‌ها بسته به محصول تا رشد شگفت انگیز 28.3٪ در عملکرد نشان دادند.

 

فواید دیگر

از دیگر خواص مختلف روغن کاج نیز می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • دفع کننده‌ی حشرات
    بسیاری از روغن‌های ضروری نه تنها برای دفع حشرات بلکه برای کمک به کنترل آنها در محیط شما عالی هستند. بسیاری از انواع درختان کاج به طور طبیعی در برابر انواع مختلف حشرات و انگل‌ها مقاوم هستند و روغن تهیه شده از درخت نیز این ویژگی‌ها را دارد. روغن‌های ضروری مانند کاج از تخم‌گذاری حشرات جلوگیری می‌کنند و بنابراین رشد جمعیت حشرات را قبل از شروع کنترل می‌کنند.
    اسپری کردن مخلوطی از سیترونلا، کاج و لیمو در اطراف حیاط خلوت شما ممکن است به کاهش جمعیت بسیاری از آفات از جمله مگس ها و پشه ها کمک کند.همچنین شما می توانید از عطرهای طبیعی آن‌ها لذت ببرید.
  • خوشبو کننده‌ی هوا و رایحه‌ی درمانی
    روغن کاجاغلب در خوش‌بو کننده‌های هوا برای خانه‌ها، ادارات و وسایل نقلیه استفاده می‌شود. از سوی دیگر، این روغن‌ ممکن است در رایحه‌درمانی برای ایجاد فضایی نشاط‌آور نیز مورد استفاده قرار بگیرد.
    استنشاق روغن‌هایی مانند کاج نیز ممکن است در مورد بیماری‌هایی مانند سرماخوردگی اثرات پاک‌کنندگی داشته باشد.

 

در این مقاله قصد داشتم به خاصیت‌های مختلف روغن کاج برای استفاده به عنوان تقویت کننده‌ی گیاهان بپردازم، اما این روغن ، خواص بسیار دیگری هم در پزشکی و هم در صنعت آرایشی و بهداشتی دارد که برای مطالعه بیشتر می‌توانید به سایت‌های تخصصی در این زمینه مراجعه کنید. یکی از منابع خوبی که در این زمینه موجود است که علاوه بر اطلاعات تخصصی ، هم زمان فروش انواع این روغن‌ها رو هم دارد، شرکت دکاموند شیمی می‌باشد که می‌توانید از اطلاعاتشان استفاده کنید.

 

لینک کوتاه این مطلب: https://b2n.ir/g73282

http://gg.gg/xldz7

0
کــارمـا :
30
مهندس فناوری اطلاعات
بفرست

مشاهده نظرات بیشتر...
arash2