سفید کردن یا بلیچینگ دندان

1 ماه پیش - خواندن 9 دقیقه

بلیچینگ یا سفید کردن دندان ها یکی از خدمات عمومی دندانپزشکی است. براساس تعریف مراجع معتبر دندانپزشکی روش جرم گیری سفید کردن دندان منجر به بازگشت رنگ دندان ها به حالت طبیعی و بلیچینگ منجر به روشن تر شدن دندان ها از حالت طبیعی می شود. سفید کردن دندان شامل مراحلی از جمله:

 • مسواک زدن با خمیر دندان های سفید کننده
 • سفید کردن دندان با لیزر
 • استفاده از نوار سفید کننده
 • استفاده از ژل سفید کننده

در حال حاضر استفاده از خدمات سفید کردن دندان ها متقاضیان زیادی دارد. با بالا رفتن سن ترک های ریزی روی مینای دندان ایجاد می شود. این ترک ها محل تجمع باکتری ها می شوند و به مرور دندان ها تغییر رنگ می دهند. روش های سفید کردن دندان این آلودگی ها و باکتری ها را پاک کرده و دندان ها دوباره سفید می شوند.خرید بلیچینگ کلیک کنید.

سفید کردن دندان با بلیچینگ چه تفاوتی دارد

زمانی که دندان ها را از حالت طبیعی سفیدتر می کنیم به آن “بلیچینگ” می گوییم. اما سفید کردن عادی دندان ها که منجر به بازگشت رنگ دندان ها به رنگ اولیه می شود را سفید کردن دندان ها می گوییم. بنابراین استفاده از یک خمیر دندان سفید کننده نیز می تواند به این پروسه کمک کند. اما برای انجام بلیچینگ نیاز به مواد مخصوص بلیچینگ است و با یک سفید کننده عادی نمی توان این پروسه را انجام داد.

خرید بلیچینگ وایت اسمایل


علل تغییر رنگ و کدر شدن دندان

بسته به این که تغییر رنگ دندان و کدر شدن دندان داخلی باشد یا خارجی عوامل گوناگونی دخیل می باشند. علل کردن شدن داخلی و یا خارجی دندان به شرح زیر است:

کدر شدن خارجی دندان شامل تغییر رنگ و آسیب به مینای دندان است. این وضعیت بر اثر عواملی مثل مصرف خوراکی ها و نوشیدنی های نامناسب ایجاد می شود. الکل، تنباکو، نوشیدنی های رنگی و گازدار منجر به تغییر رنگ سطح دندان شده و سطح خارجی دندان کدر می شود. اگر این مشکل سریعا درمان شود و عملیات سفید کردن دندان انجام شود دیگر نیازی به بلیچینگ نمی باشد. همچنین عدم درمان به موقع تغییر رنگ سطح خارجی دندان منجر به آسیب به سطح داخلی دندان می شود.

کدر شدن داخلی و تغییر سطح رنگ دندان ممکن است بر اثر عوامل ذاتی و یا اکتسابی ایجاد شود. برخی افراد با بالا رفتن سن دچار تغییر رنگ داخلی دندان به طور اجتناب ناپذیری می شوند. اما اکثر افراد بر اثر عوامل اکتسابی مثل مصرف برخی داروها و یا ضربه و پوسیدگی دچار تغییر رنگ داخلی دندان می شوند. مصرف تتراسایکلین در دوره هایی از زندگی و مصرف بیش از اندازه فلوراید نیز منجر به بروز تغییر رنگ داخلی دندان می شود. به طور معمول این نوع تغییر رنگ با روش های سفید کردن و بلیچینگ قابل درمان نیست. بنابراین استفاده از روش های ترمیمی دندان مثل ونیر و کامپوزیت پیشنهاد می شود.

سفید کردن فوری دندان با نور

سفید کردن فوری دندان با نور یا سفید کردن دندان با لیزر در واقع با تابش نور قوی انجام می شود. این روش در مطب ها و کلینیک های دندانپزشکی کاربرد دارد و روشی خانگی نیست. در این روش از نور ال ای دی و یا قوس پلاسما استفاده می شود. در بین نورهایی که برای سفید کردن دندان استفاده می شود نور هالوژن برتری دارد. نور هالوژن نتایج مطلوبی را برای سفید کردن دندان به جای می گذارد. نوری برای این منظور مناسب است که مولکول های پراکسید را به خوبی تحریک کند و به پالپ دندان آسیبی نرساند.

در این روش از یک چراغ آبی رنگ استفاده می شود که دارای طول موج های مختلف و قابل تنظیم است. هر یک از این طول موج ها برای واکنش های پراکسید هیدروژن تنظیم می شوند. این مراحل طی 6 تا 15 دقیقه و با درجات 25 تا 38 درصد انجام می شود. جالب توجه است که اشعه ماورا بنفش و گرما از این نوع نور و لیزر حذف شده است. هر جلسه سفید کردن دندان در نزد دندانپزشک بین 30 دقبقه تا یک ساعت به طول می انجامد.

چرا در ترکیبات آمالگام از جیوه استفاده می شود :

تقریبا 50% مواد تشکیل دهنده ی آمالگام جیوه می باشد که به حالت مایع است . سایر ترکیبات که تشکیل شده از نقره ، قلع و مس . جیوه موجود در ترکیبات کمک می کند تا ذرات به یکدیگر متصل شوند و ماده ای مقاوم و سخت که حالت جامد دارد بوجود آید .

آیا پر کردن دندان توسط آمالگام برای بیماران ضرر دارد :

وجود جیوه در ترکیبات آمالگام باعث بوجود آمدن نگرانی درافراد شده است  زیرا بخارات ناشی از جیوه حالت سمی دارد . اما جیوه مورد استفاده در این ترکیبات از حالت آزاد خارج شده و به صورت ترکیب فلزی مورد استفاده قرار می گیرد . تحقیقات گسترده ای در رابطه با آمالگام صورت گرفته و از نظر ایمنی مورد تایید سازمان FDA می باشد . دندانپزشکان خرید پودر  آمالگام را بدون ضرر اعلام کرده اند و از آن به عنوان یک ماده ترمیمی مناسب برای پر کردن دندانها نام می برند .

مزایای استفاده از آمالگام :

-دارای مقاومت بالا و ماندگاری طولانی می باشد

-برای پر کردن دندانهایی که دارای پوسیدگی بسیار زیادی هستند دندانپزشکان از آمالگام استفاده می کنند

-به دلیل کوتاه بودن زمان درمان برای کودکان و افرادی که نمی توانند مدت طولانی یک جا بنشینند استفاده می شود

معایب استفاده از آمالگام :

-به دلیل رنگ تیره ای که دارد از نظر زیبایی مناسب نیست

-دندانپزشکان در هنگام استفاده از آمالگام قسمت زیادی از دندان را تخلیه می کنند

موادی که برای ترمیم دندان استفاده می شود شامل دو دسته هستند :

1-مواد غیر همرنگ یا آمالگام

2-مواد هم رنگ دندان که دارای ترکیبات رزینی می باشد . برای بالا بردن کیفیت این مواد از لحاظ رنگ ، فیزیکی و شیمیایی به این ترکیبات فیلر اضافه می شود که به آن کامپوزیت گفته می شود .

دو نوع مواد ترکیبی رزینی وجود دارد که شامل :

الف ) کامپوزیت رزین فیلینگ

مزایایی استفاده از کامپوزیت رزین فیلینگ :

-رنگ آن بسیار شبیه دندان می باشد

-دارای مقاومت خوبی است

معایب استفاده از کامپوزیت رزین فیلینگ :

-دارای هزینه ی بالایی می باشد

- ماندگاری و دوام آن نسبت به آمالگام کمتر است

-نحوه ی قرار گرفتن و اتصال آن به دندان نسبت به آمالگام سخت تر می باشد

ب ) سمان گلاس آینومر فیلینگ : این ماده از نظر رنگ شبیه دندان می باشد . از این ماده برای ترمیم و پوسیدگی های سطحی و کوچک استفاده می شود . این ماده به نسبت کامپوزیت رزین فیلینگ دارای مقاومت کمتری می باشد .

معرفی ترالی دندانپزشکی ۴ کشو

ترالی واحد متحرکی است که به حمل تجهیزات بیمارستان، دندانپزشکی و حمل دارو در بیمارستان ها و کلینیک های دندانپزشکی میپردازد.

ترالی جزو تجهیزات هتلینگ بیمارستان و دندانپزشکی است. کاربرد اصلی ترالی در حمل داروها و تجهیزات پزشکی است که از قبل آماده است، تا در زمان مورد نیاز بتوانند آن را سریع در اختیار اورژانس یا دندانپزشک قرار دهند.

ترالی دندانپزشکی 4 کشو

سایت پیشرودنت به صورت تخصصی در حوضه ساخت و طراحی کابینت و ترالی دندانپزشکی مشغول به فعالیت است.جنس این ترالی ها از بهترین مواد موجود در بازار تهیه شده و با افتخار توانسته‌ایم این محصول را در تیراژ بالا صادر و به فروش برسانیم .

ویژگی ها :

 • دارای ۴ کشو
 • ریل ساچمه ای با کیفیت
 • مجهز به چرخ وارداتی با کیفیت
 • ام دی اف سر کشو هایگلاس ترک
 • پایه رنگ کوره ای شده
 • مجهز به شیشه جهت استریل سازی
 • برای خرید ترالی دندان پزشکی کلیک کنید.
شرط استفاده از پین تری جت:

قبل از استفاده از پین تری جت باید از کیفیت و سلامت دنتین تا حد قابل قبولی اطمینان داشت.همچنین فاصله مناسب ( حدود 1 میلیمتر) از انامل دندان باید مدنظر قرار گیرد.

در کنار این موارد ضخامت کافی در قسمت حفره پالپ دندانهای مجاور دندان در دست ترمیم برای درمان هرچه بهتر ضروری می باشد.

 

شیوه ی استفاده:
 1. ابتدا دریل را در مدت زمانی کوتاه در محل مورد نظر دندان قرار دهید.این کار را با سرعت انجام دهید و سعی کنید در همان دفعه اول این مرحله را پشت سر بگذارید زیرا تکرار بیش از حد و با دقت کم این مرحله، گاهی باعث گشاد شدن بیش از حد آن قسمت می شود.
 2. پین را در یک زاویه مخالف و با سرعتی حدود 700-750 دور در دقیقه بپیچانید و یا این عمل را با استفاده از  آچار موجود در بسته این محصول انجام دهید. پس از این عمل پین باید در نقطه مورد نظر جای گرفته  و اصطلاحا قفل شده باشد.
 3. پس از مراحل بالا کار پین گذاری تمام شده است و فقط کافیست محل مورد درمان را پر کنید.

 بیشتر بخوانید >> خرید پین تری جت

فواید استفاده از پین داخل عاج تری جت:
 • هنگامی که شما در درمان خود از پین تری جت استفاده می کند این کار باعث ماندگاری کیفیت و طول عمر هرچه بیشتر مواد پرکننده می گردد.همچنین پین ها باعث عدم چرخش پست های استفاده شده در دندان می شود.
 • پین داخل عاج باعث محافظت وپایداری هرچه بهتر بیس و توده کامپوزیت می گردد.

فسفرپلیت چیست ؟

فسفرپلیت چیست ؟

نوع دیگری از رادیوگرافی دیجیتال که در سال های اخیر ایجاد شده است و دارای جایگاه ویژه ای در دندان پزشکی قرار دارد، فسفرپلیت نام دارد. قبل از این تکنولوژی سیستم رادیوگرافی با استفاده از سنسور وجود داشت که دارای حساسیت نسبت به نور بودند. سیستم فسفرپلیت نیز به این تکنولوژی تشابه دارد. در سیستم فسفرپلیت، اشعه X پس از تابش به کریستال‌های فسفر ذخیره می شود و به کمک لیزر سیستم PACS خوانده می شود و سپس تصویر دیجیتال قابل مشاهده است.
مطالعه بیشتر : خرید فسفر پلیت دست دوم

سیستم فسفرپلیت ارتباطی بین دستگاه های آنالوگ و دستگاه های دیجیتال ایجاد می کند. از مزایای این روش این است که سنسورهای فسفر پلیت دندانپزشکی مانند سیستم های DR اولیه پر‌هزینه نیستند. همچنین با سیستم فسفرپلیت بیمار در معرض تابش کمتری قرار دارد. سیگنال نوری که از آزاد شدن انرژی ذخیره شده درون فسفر در واکنش شیمیایی با نور مرئی تولید می شود، PSL نامیده می شود. اشعه X باعث ذخیره شدن انرژی آزاد شده می شود. Projectional از شناساگرهای اشعه X در رادیوگرافی است. از صفحه فسفرپلیت به عنوان شناساگر اشعه X-RAY در رادیوگرافی Projectional استفاده می‌شود که رادیوگرافی فسفرپلیت یا Computed Radiography نام دارد.

خرید لوازم استوک دندان پزشکی

https://1da.ir/xZ2sJ

https://0rz.tw/TA1Hj

0
کــارمـا :
42
بفرست

مشاهده نظرات بیشتر...
farzadrasoli46