سوالات مهم اقتصادی مردم از رئیس‌جمهور آینده ایران در سال 1400

5 ماه پیش - خواندن 6 دقیقه

اقتصاد آفرین مرجع اخبار اقتصادی ایران و جهان است که بروزترین اخبار اقتصادی را به صورت آنلاین ارایه می دهد، این روزها در بین اخبار اقتصادی مردم و فعالان اقتصادی سوالات مهمی از رئیس جمهور آینده می پرسند که به 10 مورد از آن ها می پردازیم.


سوال اول: رشد اقتصادی چیست و چگونه حاصل می شود؟

شما مطمئن باشید که رئیس جمهور آینده و مشاوران اقتصادی آن می دانند که رشد اقتصادی و رشد درآمد ملی سرانه، برای به دست آوردن رفاه اقتصادی، هدف یک اقتصاد است و همه پارامترها و شاخص ها به علت افزایش و رشد آن است که از اهمیت بیشتری برخوردار است.

شما مطمئن باشید که رئیس جمهور آینده و مشاوران اقتصادی آن می دانند که درآمد ملی و رشد اقتصادی تغذیه کننده تمامی حوزه های حکم رانی است تا پس از دوره خود نگوید که در حوزه های اجتماعی و سیاست داخلی و خارجی و فرهنگی خوب بودیم؛ ولی در اقتصاد زیاد موفق نبودیم، چون در هیچ یک از زمینه ها حکم رانی مطلوب بدون افزایش درآمد ملی ممکن نیست.

سوال دوم: تورم چگونه ایجاد می شود و چگونه کم می شود؟

اگر کاندیدی در پاسخ به این سوال ادعا کند که کسری بودجه ناشی از هزینه کرد اضافه دولت ها به علت حجم کارمندان، قیمت گذاری دستوری، ناترازی صندوق های بازنشستگی، کشیدن جور ضعف اداری است و کسری بودجه ناشی از کوچک بودن اندازه مالیات و عدم شناسایی و اصابت درست آن، علاوه بر فروش دارایی های زیرزمینی حامل انرژی با قیمت پایین، تنها بر اهمیت نظارت بر قیمت ها، نرسیدن نهاده های تولیدی به دست تولید کننده واقعی، مجازات گران فروشان و ممنوعیت صادرات در کم کردن تورم تاکید و ادعا کرد که قصد دارم با این شیوه تورم را از 50 درصد فعلی به زیر 3 درصد بیاورم مانند دو سوم کشورهای جهان، احتمالا در مورد اقتصاد باید بیشتر مطالعه کند.

سوال سوم: نقدینگی چیست و چرا زیاد می شود؟

اگر کاندیدی به جای حرف زدن از ناترازی نظام بانکی به علت نکول تسهیلات بانک ها و انواع اضافه برداشت بانک ها، نباید اشاره ای به گشترش زیاد اعتبار سنجی و تدقیق در نحوه و میزان پرداخت تسهیلات به بنگاه های خود بانک ها و آپدیت استانداردهای حسابدای بانکی کشور و عدم تعیین دستوری نرخ پایین بهره و فروش اوراق در بازار ثانویه موقع تورم بکند.

در جواب سوال فوق باید تنها به لزوم هدایت نقدینگی ایجاد شده به سمت تولید اشاره شود.

سوال چهارم: تجارت آزاد چیست و آیا مردم را بیکار می کند؟

از ده ها پیش کشور ما در میان چند کشور فقیر و کم درآمد، سنگین ترین نظام های تعرفه ای و ممنوعیت های وارداتی گوناگون را به اسم حمایت از تولید داخلی دارد. هم چنین هرگز کشور ما با کشورهای جهان در هیچ اتحادیه گمرکی یا تجاری مهمی عضو نبوده است.

اگر کاندیدی در جواب سوال فوق به جای وعده عضویت در پیمان های دوجانبه و چند جانبه، لغو تعرفه و ممنوعیت های واردات و صادرات و انواع اتحادیه های گمرکی و ایجاد اشتغال بر جلوگیری از واردات بی رویه تاکید کند و ادعا داشت که برنامه ما حمایت از هر نوع تولید داخلی است، قطعا نیاز به مطالعه بیشتر اقتصاد دارد.

سوال پنجم: یارانه های پنهان انرژی چقدر است، باید چرا حذف بشوند و چرا این قیمت های فعلی بنزین و گاز و ...، برداشت غیر مستقیم از جیب کم درآمدها به جیب پردرآمدها است؟

بزرگ ترین حجم یارانه پنهان انرژی جهان را دولت ایران درمقیاس 5/1 تا 2 برابر با کل بودجه عمومی دولت پرداخت می کند.

اگر کاندیدی در جواب سوال فوق به جا لزوم حذف قیمت گذاری دستوری بنزین، گازوئیل،...، و یا لزوم اعطا سهمیه های قابل معامله بنزین و ... میان همه مردم و توضیحاتی در مورد لزوم فشار نیاوردن به مردم در شرایط فعلی بدهد و اگر بگوید قیمت بنزین باید دستوری باشد و با درآمد مردم هماهنگ باشد، نیاز به مشاور اقتصادی خبره دارد.

سوال ششم: چرا سرمایه گذاری خارجی نداریم؟

اگر کاندید مورد نظر به جای برنامه های خود برای لزوم حضور بانک ها و نهادهای مالی خارجی در ایران و بالعکس، اصلاحات حقوقی رفع موانع سرمایه گذاری به خصوص قانون تجارت و ...، فقط از لزوم دوری از سرمایه گذاری های بیگانگان و لزوم استفاده از منابع بی کران داخلی سخن بگوید، باید راه حل محکمه پسندی ارایه دهد.

سوال هفتم: ریشه فساد و اختلاس در کجای ساختار حکم رانی است و راهکار چیست؟

اگر کاندید مد نظر به جا پیشنهاد حذف و یا کاهش رفع تصدی گری و بنگاه داری دولت، رفع مقررات مجوزهای بیهوده تولید، حذف قیمت گذاری دولت در بازارهای محصول اعم ازنهاده، واسطه، محصول نهایی و...، راهکارش فقط و فقط شناسایی و برخورد جدی و سخت با افراد مختلف و اختلاس گر است، باید یک عمیقتر توضیح دهد!

سوال هشتم: خصوصی سازی چرا لازم است و چگونه باید بهینه تر بشود؟

اگر کاندید مد نظر به جای تاکید به خصوصی سازی اولویت کشور و نظام رفع نواقص قانونی و اجرایی باید با عرضه شفاف بنگاه های دولتی چه سود ده و چه زیان ده در بورس و آزاد گذاشتن خریداران بنگاه در زمینه کاری و یا تقویت ماشین آلات و خصوصی سازی پرسنل تنها بر لزوم نظارت بر خصوصی سازی های انجام شده و یا لزوم تضمین به عدم تعطیلی بنگاه زیان ده تاکید بکند، از انتخاب کردن این کاندید باید دانست که آیا چرخه اقتصاد می چرخد؟

سوال نهم: نرخ ارز چگونه باید تعیین شود؟

اگر کاندید مد نظر به جای ارائه برنامه برای دلارهای نفتی به سرمایه گذاری در زیر ساخت عمرانی، آپدیت مداوم نرخ ارز با توجه به اندازه رسمی اقتصاد و ... تنها به این بپردازد که قیمت واقی ارز پایین تر از این ها است و ما همچین قیمتی را قبول نداریم، ارز متعلق به دولت است و تعیین قیمت آن هم حق دولت است، پرداخت دلار 4200 تومانی باید ادامه پیدا کند تا مبادا قیمت ها افزایش پیدا کند، احتمالا تاریخچه اقتصاد ایران را نخوانده است.

سوال دهم: برای حمایت از آسیب دیدگان و کم درآمدها در شرایط فعلی چه باید کرد؟ مالیات بیشتر لازم را از چه کسانی باید گرفت؟

اگر کاندید مورد نظر در پاسخ به سوال فوق؛ به جا لزوم کاهش بنگاه ها در شرایط رکودی، لزوم جایگزینی مالیات بر مجموع درآمد خانوار به جای مالیات ناکارا فقط بر فیش حقوقی، به دنبال مالیات و عوارض گمرکی صادرات و واردات باشد و یا تنها پیگیر مبالغ مالیاتی خرد و ناچیز و کم اهمتی مانند مالیات بر سلبریتی ها و مالیات بر خانه های بالای 10 میلیارد تومان باشد، شاید نیاز باشد به گفته های دیگر کاندیدها که جوابی علمی خوبی دارند دوباره گوش نمود.

حالا شما به سوال زیر جواب دهید:

چرا باید اقتصاد آفرین را فالو کنیم و اخبار اقتصادی را از آن دنبال کنیم؟

1
کــارمـا :
34
اقتصاد آفرین، سامانه جامع تحلیل اخبار اقتصادی، در تلاش برای تحقق شعار ✍ شما حق دارید با آگاهی از اخبار به روز اقتصادی، هوشمندانه و شادتر زندگی کنید، است. https://eghtesadafarin.com/
بفرست

مشاهده نظرات بیشتر...
eghtesadafarin.com