ارزانترین فالوور،لایک و بازدید اینستاگرام و تلگرام در کل کشور را خریداری کنید (حرفه‌ای‌ترین پلتفرم خدمات شبکه‌اجتماعی کشور) کلیک کنید

عصب کشی دندان چیست؟

2 ماه پیش - خواندن 3 دقیقه


روت کانال یا عصب کشی (Root Canal) یک پروسه دندانپزشکی است که شامل از بین بردن بخش داخلی و نرم دندان یا پالپ (pulp) است. پالپ از اعصاب، بافت همبند و عروق خونی ساخته شده است که به رشد دندان کمک می‌کند. در بیشتر موارد، دندانپزشک عمومی یا متخصص اندودنتیست عصب کشی را تحت بی حسی موضعی انجام خواهند داد. شما در این مقاله با روش‌های انجام روت کانال و همچنین خطرات احتمالی آن بیشتر آشنا خواهید شد.

چه دلایلی موجب آسیب به پالپ (عصب) دندان میشوند؟ 

  • پوسیدگی گسترده دندان
  • پرکردگی های قدیمی وسیع دندان
  • ترک و شکستگی دندان
  • سایش دندان

 

فیزیولوژی دندان

دندان انسان از سه بخش اصلی به نام تاج(Crown)، گردن (Neck) و ریشه (Root) تشکیل یافته است و بافت این عضو از خارج به داخل عبارت اند از مینا(Enamel) که سطح خارجی دندان ها را پوشانده و از کریستال های هیدروکسی آپاتیت، یون های منیزیم، سدیم و پتاسیم تشکیل یافته است. دانتین(Dentine) ساختار استخوانی دندان است که قسمت عمده دندان ها را تشکیل می دهد. قسمت عمده این لایه از دندان یون های کلسیم است. مغز دندان و یا پالپ (Pulp) قسمت داخلی و مغز دندان است که رگ های خونی، فیبرهای عصبی و لنف ها در آن قرار گرفته اند. سیمان(Cementum) غشای خارجی دندان ها را تشکیل می دهد.

عصب کشی دندان چگونه انجام می‌شود؟

فرآیند روت کانال به طور معمول در مطب دندانپزشکی انجام می‌شود. این پروسه شامل چند مرحله اساسی است که در ادامه با هر کدام از مراحل عصب کشی بیشتر آشنا خواهید شد:

مرحله 1: بی‌حسی (Anesthetic)

بسیاری از مراجعان از ما میپرسند که آیا عصب کشی دندان یا درمان ریشه دندان درد دارد؟ شما باید بدانید که دندانپزشک مقدار کمی از داروهای بی حس کننده را روی لثه شما در نزدیکی دندان آسیب دیده قرار می‌دهد. پس از عملی شدن این کار، لثه ها به شیوه موضعی بی حس می‌شوند. حین تزریق بیحس کننده ها ممکن است احساس درد جزئی و یا احساس سوزش داشته باشید، اما این حس به سرعت خواهد گذشت. در طول انجام عمل عصب کشی شما بیدار خواهید بود، اما داروهای بی حس کننده باعث  می‌شوند هیچ گونه دردی نداشته باشید بنابریان نگران این نباشید که عصب کشی دندان درد دارد یا نه.

مرحله 2: برداشتن پالپ دندان (Removing the pulp)

وقتی دندان شما بی حس می‌شود، متخصص اندودنتیست یا دندانپزشک عمومی در قسمت بالای دندان شکاف کوچکی ایجاد می‌کند. هنگامی که پالپ آلوده یا آسیب دیده در معرض دید قرار گیرد، متخصص با استفاده از ابزارهای ویژه‌ای به نام فایل دندانپزشکی (files)، آن را به دقت برمی‌دارد. دندانپزشک برای تمیز کردن تمام مسیر کانال دندان شما دقت بسیار بالایی به خرج میدهد.

مرحله 3: آنتی بیوتیک ها (Antibiotics)

پس از برداشتن مغز و پالپ دندان، دندانپزشک ممکن است موضع باز شده را با یک آنتی بیوتیک موضعی پوشش داده تا عفونت ایجاد شده را سرکوب کند و مانع از تشدید و عود مجدد آن شود. پس از تمیز کردن و ضد عفونی شدن کانال ها، دندانپزشک دندان را با خمیر سیلر و ماده ای لاستیک مانند به نام گوتاپرکا پر می‌کند. دندانپزشک همچنین ممکن است آنتی بیوتیک های خوراکی را برای مدیریت و اطمینان از سرکوب عفونت برای شما تجویز کند.

مرحله 4: پر کردن موقتی (Temporary filling)

دندانپزشک با پر کردن شکاف کوچکی که در قسمت بالای دندان در همان ابتدای عصب کشی ایجاد کرده بود بصورت موقتی آن را مهر و موم می‌کند. آن ها به کمک سیلانت سوراخ ها و درز ها را مسدود میکنند تا کانال از آسیب ناشی از بزاق در امان بماند.

هزینه های عصب کشی دندان

هزینه های عصب کشی دندان معمولا متغیر است و بستگی به خدمات ارائه شده توسط دندانپزشک، تجهیزات مطب وی و مواد مورد استفاده در این اقدام خواهد داشت. البته باید توجه داشت با اینکه عصب کشی یکی از اقدامات دندانپزشکی بوده و بیمه به آن تعلق نمی گیرد، اما با این حساب برخی از بیمه ها نیمی از هزینه این درمان و برخی دیگر به شکل کامل تمام هزینه های این درمان را پرداخت خواهند نمود.

منابع:0
کــارمـا :
31
بفرست

مشاهده نظرات بیشتر...
saryaskhazani2