کاربردهای فـلوروسیلیکات آمونیوم

4 ماه پیش - خواندن 3 دقیقه


فـلوروسیلیکات آمونیوم یک ترکیب شیمیایی است که به دلیل خواص منحصر به فرد و تطبیق پذیری آن در صنایع مختلف کاربرد فراوانی دارد. فرمول شیمیایی آن (NH4)2SiF6 است و به نام هگزافلوئوروسیلیکات آمونیوم نیز شناخته می شود. در این مقاله، آنالیز، فرمول و کاربردهای فلوسیلیکات آمونیوم را بررسی خواهیم کرد.

 یک ترکیب شیمیایی است که به دلیل خواص منحصر به فرد و تطبیق پذیری آن در صنایع مختلف کاربرد فراوانی دارد. فرمول شیمیایی آن (NH4)2SiF6 است و به نام هگزافلوئوروسیلیکات آمونیوم نیز شناخته می شود. در این مقاله، آنالیز، فرمول و کاربردهای فـلوروسیلیکات آمونیوم را بررسی خواهیم کرد.

تحلیل و بررسی

Fluosilicate آمونیوم CAS NO 16919-19-0 (NH4)2SiF6

فرمول مولکولی: (NH4)2SiF6

مول. وزن: 178

Cas No.: 16919-19-0

شماره U-N: 2854

شماره EMS : F-A ، S-A

EINECS: 240-968-3

فـلوروسیلیکات آمونیوم

تجزیه و تحلیل

 فـلوروسیلیکات آمونیوم شامل تکنیک های مختلفی برای تعیین ترکیب و خلوص آن است. یکی از روش های رایج طیف سنجی است، مانند طیف سنجی فروسرخ (IR) و رزونانس مغناطیسی هسته ای (NMR) که می تواند پیوندهای شیمیایی و ساختار مولکولی را شناسایی کند. پراش پرتو ایکس (XRD) و فلورسانس اشعه ایکس (XRF) معمولاً به ترتیب برای تعیین ساختار بلوری و ترکیب عنصری استفاده می‌شوند. علاوه بر این، تکنیک‌های آنالیز عنصری مانند طیف‌سنجی جذب اتمی (AAS) و طیف‌سنجی جرمی پلاسما جفت شده القایی (ICP-MS) می‌توانند غلظت عناصر مختلف در ترکیب را کمی کنند. این تکنیک های تحلیلی تضمین می کند که مشخصات مورد نظر برای کاربردهای خاص را برآورده می کند.

فرمول شیمیایی آن بینش ارزشمندی را در مورد ترکیب آن ارائه می دهد. از دو یون آمونیوم (NH4+) و یک یون هگزافلوروسیلیکات (SiF6^2-) تشکیل شده است. یون آمونیوم از یک اتم نیتروژن و چهار اتم هیدروژن تشکیل شده است، در حالی که یون هگزا فـلوروسیلیکات از یک اتم سیلیکون و شش اتم فلوئور تشکیل شده است. وجود فلوئور باعث می شود که آمونیوم فلووسیلیکات  بسیار واکنش پذیر باشد و خواص منحصر به فردی به آن بدهد.

برنامه های کاربردی فـلوروسیلیکات آمونیوم

فـلوروسیلیکات آمونیوم کاربردهای گسترده ای در صنایع مختلف دارد. معمولاً به عنوان منبع فلوئور در صنعت شیشه استفاده می شود، جایی که به عنوان یک شار در طول فرآیند ذوب شیشه عمل می کند. افزودن این ترکیب به دسته شیشه، نقطه ذوب و ویسکوزیته را کاهش می دهد و شکل دهی و تشکیل محصولات شیشه ای را تسهیل می کند. در صنعت متالورژی از آن به عنوان جزئی از شارها برای کاهش نقطه ذوب اکسیدهای فلزی در طول استخراج و تصفیه فلزات استفاده می شود. علاوه بر این، فلووسیلیکات آمونیوم به عنوان یک عامل اچینگ در صنعت الکترونیک برای حذف انتخابی لایه‌های اکسید از ویفرهای سیلیکونی کاربرد پیدا می‌کند.

یکی دیگر از کاربردهای قابل توجه این ماده شیمیایی در تهیه سموم دفع آفات است. به دلیل خاصیت حشره کشی قوی به عنوان یک ماده فعال در حشره کش ها استفاده می شود. توانایی آن در مختل کردن سیستم عصبی حشرات و آسیب رساندن به سلول های حشرات، آن را به یک آفت کش موثر تبدیل می کند. علاوه بر این، فلووسیلیکات آمونیوم در تصفیه آب به عنوان منعقد کننده و لخته ساز استفاده می شود. به حذف ذرات، یون ها و ناخالصی های ناخواسته از آب کمک می کند و خلوص و ایمنی آن را برای مصرف تضمین می کند.

نتیجه

در نتیجه، فـلوروسیلیکات آمونیوم، با فرمول شیمیایی (NH4)2SiF6، یک ترکیب ضروری با کاربردهای مختلف در صنایع مختلف است. تجزیه و تحلیل آن شامل تکنیک هایی مانند طیف سنجی و آنالیز عنصری برای اطمینان از خلوص و ترکیب آن است. افزودن این ترکیب به عنوان شار در صنایع شیشه و متالورژی به کاهش نقاط ذوب و ویسکوزیته کمک می کند و فرآیندهای تولید را تسهیل می کند. حشره کش ها، تصفیه آب و مواد اچ از دیگر کاربردهای مهم این ترکیب هستند. ماهیت همه کاره آن آن را به یک ترکیب شیمیایی ارزشمند در کاربردهای صنعتی متعدد تبدیل می کند.

منبع

0
کــارمـا :
30
بفرست

مشاهده نظرات بیشتر...
24103355604